- RPP rozważa dalsze obniżki stóp procentowych w Polsce.
- Wysokie zagrożenie inflacyjne hamuje szybkie luzowanie polityki pieniężnej.
- Prognozy wskazują na możliwe obniżki w lipcu o 25 punktów bazowych.
- Wysoka inflacja i luźna polityka fiskalna stawiają przed RPP wyzwania.
- Decyzje RPP wpłyną na sytuację gospodarczą i kredytobiorców w Polsce.
Obniżki stóp procentowych w Polsce stają się tematem intensywnych spekulacji po decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) z mijającego tygodnia. Członek RPP Henryk Wnorowski wskazuje, że możliwe są dalsze cięcia, jednak z uwagi na wysokie zagrożenie inflacyjne, nie należy oczekiwać szybkiego luzowania polityki pieniężnej. Wnorowski przewiduje, że stopa referencyjna na koniec 2025 roku może wynosić „z czwórką z przodu”.
Obniżki stóp procentowych w Polsce
W środę, 7 maja 2025 roku, RPP zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co oznacza, że stopa referencyjna wynosi obecnie 5,25 proc. Decyzja ta była oczekiwana przez wiele środowisk, w tym przez rodziny spłacające kredyty hipoteczne. Ekonomiści od dłuższego czasu wskazywali na potrzebę obniżek w kontekście spadającej inflacji oraz sytuacji gospodarczej w kraju.
Prognozy dotyczące przyszłych obniżek
Henryk Wnorowski, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, zaznaczył, że kolejne obniżki stóp procentowych mogą nastąpić w lipcu, a ich skala powinna wynosić standardowe 25 punktów bazowych. „Pierwszy możliwy termin ewentualnej kolejnej obniżki stóp to lipiec. Nawet przy moim wrodzonym optymizmie nie widzę przesłanek do tego, żeby decyzja dostosowująca mogła się powtórzyć w czerwcu” – powiedział Wnorowski.
Wyzwania inflacyjne
Wnorowski podkreślił, że zagrożenie inflacyjne w Polsce pozostaje na wysokim poziomie. „Nie możemy zapominać, że mamy bardzo luźną politykę fiskalną z brakiem perspektyw na jej zacieśnianie w krótkim okresie” – dodał. Ekonomista zwrócił uwagę na drugi największy deficyt w Unii Europejskiej oraz na rosnące ceny energii elektrycznej, które mogą wpływać na dalszy rozwój sytuacji inflacyjnej.
Oprocentowanie rezerwy obowiązkowej
W kontekście przyszłych decyzji RPP, Wnorowski odniósł się również do tematu oprocentowania rezerwy obowiązkowej. Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że na czerwcowym posiedzeniu RPP pojawi się dyskusja na ten temat. „Można znaleźć argumenty za obniżeniem oprocentowania środków tej rezerwy” – stwierdził Wnorowski, dodając, że kluczowe będzie zapoznanie się z materiałami analitycznymi oraz porównanie z innymi bankami centralnymi.
Podsumowanie
Decyzje RPP dotyczące stóp procentowych w najbliższych miesiącach będą miały istotny wpływ na sytuację gospodarczą w Polsce. Choć obniżki stóp mogą przynieść ulgę kredytobiorcom, to jednak wysokie zagrożenie inflacyjne oraz niepewność co do przyszłych trendów gospodarczych stawiają przed RPP wiele wyzwań. Wnorowski podkreśla, że Rada jest zdeterminowana do trwałego obniżenia inflacji, ale nie można oczekiwać szybkich zmian w polityce pieniężnej.