Litwa wprowadza płatności offline na wypadek mobilizacji

Litwa wprowadza innowacyjny system płatności offline, który ma na celu zapewnienie dostępu do podstawowych dóbr w przypadku mobilizacji. Minister obrony Dovilė Šakalienė oraz socjaldemokratyczni posłowie zaproponowali zmiany w ustawie o płatnościach bezgotówkowych, które zostały już zaakceptowane w pierwszym czytaniu przez parlament. Nowe rozwiązanie ma być odpowiedzią na potencjalne zagrożenia ze strony Rosji i Białorusi.

  • Litwa wprowadza system płatności offline dla podstawowych dóbr.
  • System ma działać w przypadku mobilizacji i kryzysów.
  • Płatności offline obejmują tylko artykuły pierwszej potrzeby.
  • Kawiarnie i restauracje nie będą objęte nowym systemem.
  • Wprowadzenie zmian zaakceptowane przez parlament w pierwszym czytaniu.

Przygotowania do mobilizacji

W obliczu rosnących napięć w regionie, Litwa intensyfikuje swoje przygotowania do ewentualnej mobilizacji. Jak zaznaczył Simonas Krėpšta, członek zarządu Banku Litwy, „skupiamy się teraz na mobilizacji, ponieważ mamy takie zadanie i dążymy do tego, aby ta funkcjonalność była gotowa w przypadku ogłoszenia mobilizacji”. Wprowadzenie systemu płatności offline ma na celu zapewnienie, że obywatele będą mogli dokonywać zakupów podstawowych produktów, nawet w sytuacji kryzysowej.

Zakres płatności offline

Nowy system płatności ma obejmować jedynie artykuły pierwszej potrzeby, takie jak żywność, leki oraz paliwo. „Dostęp do zakupów offline byłby możliwy tylko w przypadku artykułów pierwszej potrzeby i obejmował sklepy spożywcze, apteki czy stacje benzynowe” – wyjaśnia Krėpšta. Warto podkreślić, że kawiarnie i restauracje nie będą objęte tym systemem, co ma na celu skoncentrowanie się na najważniejszych potrzebach obywateli w trudnych czasach.

Współpraca z sektorem finansowym

Realizacja systemu płatności offline wymaga współpracy pomiędzy różnymi instytucjami, w tym ministerstwem obrony, rządem, Bankiem Litwy oraz firmami obsługującymi karty płatnicze, takimi jak „Visa” i „Mastercard”. Współpraca ta jest kluczowa dla skutecznego wdrożenia systemu, który ma działać niezależnie od dostępu do Internetu. „Musimy być skoordynowani z bankami i handlarzami, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie systemu” – dodaje Krėpšta.

Inicjatywy w innych krajach

Litwa nie jest jedynym krajem, który podejmuje podobne kroki. Inne państwa Europy Północnej, takie jak Finlandia, Szwecja, Norwegia, Dania i Estonia, również wprowadzają rozwiązania umożliwiające płatności offline. Jak podaje Reuters, te inicjatywy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa obywateli w obliczu potencjalnych zagrożeń. Wspólne działania w regionie mogą przyczynić się do wzmocnienia odporności na ataki hybrydowe i inne nieprzewidziane sytuacje.

Podsumowanie

Wprowadzenie systemu płatności offline w Litwie to krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa obywateli w obliczu rosnących zagrożeń. Dzięki współpracy różnych instytucji oraz skoncentrowaniu się na najważniejszych potrzebach, Litwa stara się być gotowa na ewentualne kryzysy. Wzorem dla innych krajów, Litwa może stać się liderem w regionie w zakresie innowacyjnych rozwiązań zabezpieczających obywateli w trudnych czasach.

Źródło: wnp.pl

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments