Napięcia między Indiami a Pakistanem zagrażają pokojowi.

W obliczu rosnącego napięcia między Indiami a Pakistanem, po ataku terrorystycznym, który zabił co najmniej 26 osób, w tym wielu turystów indyjskich, sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna. Indie oskarżają Pakistan o ten atak i grożą odcięciem dostaw wody, co może prowadzić do eskalacji konfliktu, a Pakistan zapowiada „mierzoną, ale stanowczą odpowiedź”, co stwarza ryzyko szerszej wojny.

  • Indie oskarżają Pakistan o atak terrorystyczny, który zabił 26 osób.
  • Oba kraje dysponują około 170 głowicami nuklearnymi.
  • Konflikt nuklearny mógłby prowadzić do globalnej klęski głodu.
  • USA mogą wpłynąć na redukcję arsenału nuklearnego przez negocjacje.
  • Traktat o zakazie broni nuklearnej może zainspirować inne państwa.

Potencjalne skutki wojny nuklearnej

Oba kraje dysponują około 170 głowicami nuklearnymi. W przypadku konfliktu nuklearnego między Indiami a Pakistanem, skutki byłyby katastrofalne. Badania wskazują, że dym z pożarów w miastach i obszarach przemysłowych mógłby unieść się do stratosfery, gdzie nie ma deszczu, aby go zmyć. Taki dym zablokowałby promieniowanie słoneczne, prowadząc do znacznego ochłodzenia i wysuszenia powierzchni Ziemi, co z kolei mogłoby zrujnować rolnictwo na całym świecie przez pięć lat lub dłużej, prowadząc do globalnej klęski głodu.

Wyzwania dla bezpieczeństwa globalnego

Jak zauważa jeden z badaczy, „ludzkość nadal ma nuklearny nóż na gardle”. Istnieje jednak alternatywa, która zaczyna się od Stanów Zjednoczonych. Jeśli USA zdecydują się na zdjęcie swoich rakiet lądowych z gotowości do użycia i rozpoczną negocjacje z Rosją w celu redukcji arsenału nuklearnego, mogą stać się przykładem dla innych krajów. Podpisanie Traktatu o zakazie broni nuklearnej mogłoby zainspirować Iran i inne państwa do rezygnacji z dążeń do posiadania własnych głowic.

Przeszłość i przyszłość broni nuklearnej

Wielu ludzi zakłada, że kolejna wojna nuklearna jest niemożliwa, ponieważ od ostatniej minęło już 80 lat. Jednak zagrożenia ze strony Rosji, Korei Północnej, a nawet ze strony prezydenta USA, budzą niepokój. Traktat New START, jedyna pozostała umowa kontrolująca zbrojenia między USA a Rosją, wygasa w przyszłym roku, a Chiny szybko zwiększają swój arsenał nuklearny.

Mit odstraszania

Teoria odstraszania opiera się na założeniu, że nie zostaniemy zaatakowani, ponieważ zareagujemy na atak. Jednak aby to działało, przeciwnik musi wierzyć, że jesteśmy gotowi na samobójczą akcję, co jest niebezpiecznym myśleniem. Jak zauważyła Beatrice Fihn, dyrektor wykonawcza ICAN, „jeśli tylko mała część dzisiejszych broni nuklearnych zostanie użyta, dym i sadza z pożarów uniosą się wysoko w atmosferę, chłodząc i wysuszając powierzchnię Ziemi przez ponad dekadę”.

Międzynarodowe wysiłki na rzecz zakazu broni nuklearnej

Świat doskonale rozumie ryzyko, przed którym stoimy. W 2017 roku, po trzech międzynarodowych konferencjach dotyczących humanitarnych konsekwencji użycia broni nuklearnej, ONZ przyjęła Traktat o zakazie broni nuklearnej, który wszedł w życie 22 stycznia 2021 roku. Obecnie 94 państwa podpisały traktat, ale dziewięć krajów, w tym USA, które posiadają broń nuklearną, nie podpisało go i próbują zignorować wolę reszty świata.

Jak podkreśla Carl Sagan, „wolałbym żyć w świecie, w którym katastrofa klimatyczna nie może się zdarzyć, niezależnie od kaprysów przywódców, instytucji i maszyn”. To podejście powinno stać się priorytetem w obliczu rosnącego zagrożenia nuklearnego.

Źródło: scientificamerican.com

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments