Katolicy LGBTQ liczą na kontynuację akceptacji przez Leo XIV

W obliczu wyboru nowego papieża, Leo XIV, wielu katolików LGBTQ wyraża nadzieję na kontynuację postępu w kierunku akceptacji, który rozpoczął jego poprzednik, papież Franciszek. Nowo wybrany papież, kardynał Robert Prevost, zyskał uznanie za swoje pierwsze wystąpienie, w którym podkreślił miłość Boga do wszystkich ludzi, co wzbudziło entuzjazm wśród społeczności LGBTQ.

  • Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost, przyjął imię Leo XIV.
  • Leo XIV podkreślił miłość Boga do wszystkich ludzi w swoim wystąpieniu.
  • Marianne Duddy-Burke wyraziła entuzjazm wobec wyboru nowego papieża.
  • Jason Steidl Jack ma "ostrożne optymizmy" co do nowego papieża.
  • Obawy dotyczące homofobii w nauczaniu Kościoła pozostają aktualne.

Reakcje na wybór papieża

Marianne Duddy-Burke, dyrektor wykonawcza organizacji DignityUSA, była obecna w Rzymie podczas wyboru nowego papieża. „Byłam naprawdę podekscytowana, widząc, że kardynał Prevost został wybrany na papieża Leo XIV i cieszyłam się, że przyjął imię papieża zakorzenionego w sprawiedliwości społecznej,” powiedziała w wywiadzie. Jej zdaniem, jego słowa o bezwarunkowej miłości Boga dają nadzieję na bardziej inkluzywne podejście Kościoła.

Oczekiwania związane z nowym papieżem

Jason Steidl Jack, katolik homoseksualny i profesor religioznawstwa, wyraził swoje „ostrożne optymizmy” w związku z wyborem Leo XIV. „Widzę go jako kontynuatora dziedzictwa papieża Franciszka, zwłaszcza w zakresie dialogu i synodalności,” stwierdził. Jednak podkreślił, że obawy dotyczące homofobii w nauczaniu Kościoła pozostają aktualne. „Nowy papież wydaje się otwarty na dialog i inkluzję,” dodał.

Przeszłość Leo XIV w kwestiach LGBTQ

Choć komentarze Leo XIV na temat LGBTQ są ograniczone, niektórzy katolicy wyrazili zaniepokojenie jego wcześniejszymi wypowiedziami. W 2012 roku, jako ksiądz, wyraził obawy dotyczące przedstawiania „alternatywnych rodzin” w mediach. „Sympatia dla wyborów życiowych sprzecznych z nauczaniem chrześcijańskim jest głęboko zakorzeniona w społeczeństwie,” mówił do biskupów. Francis DeBernardo, dyrektor New Ways Ministry, określił te uwagi jako „rozczarowujące”, wyrażając nadzieję, że nowy papież zmienił swoje podejście w ciągu ostatnich lat.

Zmiany w postawach katolików

W ciągu ostatniej dekady nastąpiły znaczące zmiany w postawach katolików wobec kwestii LGBTQ. Badania Pew Research Center wykazały, że 70% katolików w USA popiera małżeństwa jednopłciowe, co stanowi wzrost w porównaniu do 57% w 2014 roku. Michael O’Loughlin, dyrektor organizacji Outreach, zauważył, że chociaż wcześniejsze komentarze Leo były rozczarowujące, to jego przesłanie o pokoju i wspieraniu marginalizowanych może być obiecujące.

Nadzieje na przyszłość

Duddy-Burke wyraziła nadzieję, że Leo XIV stanie się „zaufanym głosem moralnym” w świecie pełnym konfliktów i nierówności. „Mam nadzieję, że będzie potrafił zająć się niesprawiedliwościami i niedociągnięciami w naszym własnym Kościele,” dodała. Steidl Jack podkreślił, że nowy papież powinien słuchać katolików o różnych poglądach, aby kontynuować dialog, który rozpoczął jego poprzednik. DeBernardo zaznaczył, że Leo XIV musi prowadzić Kościół ku nowemu podejściu do osób LGBTQ, które otworzył papież Franciszek.

Źródło: nbcnews.com

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments