Al-Chalisa

Al-Chalisa

Al-Chalisa (arab. الخالصة) to nieistniejąca wieś arabska, która znajdowała się w Dystrykcie Safedu w Mandacie Palestyny. Wieś została całkowicie opuszczona i zniszczona podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny, po ataku sił żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana w dniu 11 maja 1948 roku.

Położenie

Al-Chalisa leżała w Górnej Galilei, u podnóża Gór Naftali, w odległości 28 kilometrów na północny wschód od miasta Safed. Według danych z 1945 roku wieś zajmowała obszar o powierzchni 1128 ha, a zamieszkiwało ją 1840 osób.

Historia

W 1596 roku Al-Chalisa miała 160 mieszkańców, którzy płacili podatki za uprawy pszenicy, jęczmienia, owoców oraz hodowlę bawołów wodnych i pszczół. W okresie brytyjskiego panowania Al-Chalisa była dużą wsią, w której znajdował się meczet oraz szkoła podstawowa dla chłopców.

Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny na przełomie 1947 i 1948 roku, rejon wioski został zajęty przez siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej. Gdy 10 maja 1948 roku organizacja Hagana zdobyła pobliskie miasto Safed, większość mieszkańców Al-Chalisa uciekła w panice w kierunku Libanu. Dzień później do wsi wkroczyły siły Hagany, które po krótkim starciu wyparły oddział Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, a następnie Izraelczycy zburzyli miejscowe domy.

Miejsce obecnie

Na terenie dawnej wioski Al-Chalisa w 1949 roku powstała osada Kirjat Szemona. Palestyński historyk Walid Chalidi opisał pozostałości po wiosce w następujący sposób: „Na miejscu wioski pozostaje kamienny gruz po domach. Budynki szkoły i władzy mandatowej są opuszczone, podobnie jak wiejski meczet z minaretem. Okoliczne grunty są uprawiane przez mieszkańców Kirjat Szemony, natomiast tereny górskie używane są jako pastwiska lub obszary leśne”.

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...