Al-Birwa

Al-Birwa

Al-Birwa (arab. البروه) to nieistniejąca już wieś arabska, która znajdowała się w Dystrykcie Akki w Mandacie Palestyny. Wieś została wyludniona oraz zniszczona w trakcie I wojny izraelsko-arabskiej, po ataku Sił Obronnych Izraela 11 lipca 1948 roku.

Położenie

Al-Birwa usytuowana była na skalistym wzgórzu, na granicy równiny nadmorskiej oraz wzgórz Zachodniej Galilei. Zgodnie z danymi z 1945 roku, wieś posiadała tereny o powierzchni 1354,2 ha i zamieszkiwało ją 1 460 osób.

Historia

W czasach Krzyżowców w tym regionie zbudowano zamek obronny znany jako Broet. W 1596 roku w al-Birwie mieszkało 121 osób, które płaciły podatki od upraw pszenicy, jęczmienia, owoców oraz hodowli kóz i uli.

W okresie brytyjskiego panowania al-Birwa była znaczącą wsią, w której znajdowały się jeden meczet oraz kościół. W 1888 roku Turcy założyli w wiosce szkołę podstawową dla chłopców, a w 1943 roku powstała szkoła dla dziewcząt.

Podczas arabskich rozruchów w latach 1936–1939 mieszkańcy al-Birwy brali udział w akcjach przeciwko brytyjskim władzom Mandatu Palestyny. Z wioski pochodził przywódca powstania w Dolnej Galilei, szejk Jihja Hawasz, który został aresztowany i skazany na dożywotnie więzienie. Innych ośmiu mieszkańców również spotkał ten sam los. W trakcie I wojny izraelsko-arabskiej wioska była zajmowana przez siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, które zakłócały żydowską komunikację w regionie. 11 czerwca 1948 roku, po krótkiej bitwie, wieś została zdobyta przez siły izraelskie. Mieszkańcy uciekli do pobliskich wsi arabskich, a większość ich domów została zniszczona. Mimo obowiązującego rozejmu, w kolejnych dniach w rejonie al-Birwy miały miejsce dalsze starcia, a wieś ponownie zajęła Arabska Armia Wyzwoleńcza. W dniu 11 lipca 1948 roku, podczas operacji Dekel, al-Birwa została ponownie zajęta przez siły izraelskie po krótkiej walce.

Miejsce obecnie

Na terenach niegdyś zajmowanych przez wieś al-Birwa w 1949 roku utworzono kibuc Jasur, a w 1950 roku moszaw Achihud.

Palestyński historyk Walid Chalidi tak opisał pozostałości wioski al-Birwa: „Zachowały się trzy domy, dwa sanktuaria i szkoła. Jedna ze świątyń jest zbudowana z kamienia, z zakrzywioną kopułą, która pokrywa cały dach. Architektura szkoły przypomina tę z Kuli. Wszystkie te zabytki stoją opuszczone wśród kaktusów, chwastów, drzew figowych i morwowych. Wśród gruzów zniszczonych domów rośnie roślinność. Pozostały także zaniedbane groby. Część terenu zajęły uprawy hodowlane mieszkańców Achihud.”

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...