Agrypnia varia
To gatunek owada zaliczany do rzędu chruścików. Larwy tego gatunku tworzą przenośne domki, które są skonstruowane z spiralnie ułożonych fragmentów roślinności.
W Polsce Agrypnia varia jest raczej rzadko spotykana, preferując środowiska limnebiontowe i tyrfofilne. Gatunek ten występuje na terenie całej Europy oraz w Iranie.
Dwie larwy zostały złowione w jeziorze Łupalickim oraz Cechyńskim Wielkim (Pojezierze Pomorskie), jedna larwa w jeziorze Głębokim Uścimowskim (Pojezierze Lubelskie), a kilka osobników w jeziorach Skadna i Skonał w Pojezierzu Mazurskim. Larwy są spotykane w trzcinach oraz ramienicach. Imago (postacie dorosłe) zostały złowione nad jeziorami Narckim, Oświn, Skanda oraz w niewielkim zbiorniku w Olsztynie, a także w okolicach Kartuz i torfiankach Wielkopolski.
W Finlandii gatunek ten występuje stosunkowo często, jednak lokalnie w stawach, czasami w zalewach morskich i jeziorach. Został stwierdzony w jeziorach Karelii, a imago poławiano nad jeziorami Ładoga oraz w Estonii. W Łotwie i Litwie imago występują rzadko, głównie w jeziorach torfowiskowych lub dystroficznych. Gatunek ten jest również znany z jezior, torfowisk i bagien w Niemczech. W Holandii larwy były znajdowane w małych jeziorach torfowiskowych. W Irlandii larwy odkryto w jeziorze mezotroficznym, a nad Balatonem imago poławiano sporadycznie. We Włoszech gatunek ten zaobserwowano w jeziorze przepływowym, a imago w jeziorze Trasimeno. Imago były także spotykane nad górskimi jeziorami w Czarnogórze oraz na Kaukazie.
Bibliografia
Czachorowski S., 1998. Chruściki (Trichoptera) jezior Polski – charakterystyka rozmieszczenia larw. Wydawnictwo WSP w Olsztynie, 156 stron.