Adolf von Bissing

Adolph Baron von Bissing z Baworowej

Urodził się 3 listopada 1800 roku w obecnym Tomaszowie Bolesławieckim, a zmarł 8 kwietnia 1880 roku w Baworowej (obecnie część Leśnej, Lubań). Był on założycielem oraz teoretykiem przedszkoli, a także propagatorem turystyki pieszej i hodowcą owiec.

Życiorys

Był dzieckiem pułkownika oraz właściciela ziemskiego Hansa Augusta von Bissinga i jego małżonki Auguste von Gröna. W młodości kształcił się w zakładzie von Fallenberga w Hofwyl blisko Berna. Następnie podjął studia z zakresu prawa w Getyndze. Spędził kilka lat w Anglii, gdzie prawdopodobnie przygotowywał się do kariery dyplomatycznej. Podczas wizyty w Dreźnie poznał Polkę, Marię Elisabeth Gotti, i wziął z nią ślub jesienią 1832 roku. Jego żona była córką Józefa Gotti, warszawskiego kupca, który należał do grona założycieli Resursy Kupieckiej oraz był właścicielem warszawskiej fabryki kart pod marką Baumann & Gotti. W wieku 42 lat objął pałac w Baworowie.

W swoim majątku utworzył placówkę edukacyjną dla małych dzieci, znaną jako „Szkoła Olgi”. Był też teoretykiem wczesnej edukacji.

Von Bissing prowadził również wzorcową owczarnię. W 1835 roku założył dwa tzw. depoty (owczarnie elektoralne z uzupełnianym stadem) owiec: pierwszy w Potyczy, w majątku J.D. Minasowicza, oraz drugi w 1836 roku w majątku Kurzany w guberni Wileńskiej.

Interesował się również turystyką, budując w pobliżu Baworowa trasę spacerowo-widokową w Dolinie Kwisy. Jednym z wyróżniających się punktów tej trasy jest „Skała Marii”, która według lokalnych legend stanowi miejsce zaręczyn z Marią Gotti.

Źródła

  • Kurier Warszawski 1835 nr 235, str. 2 lewa szpalta: doniesienie o otwarciu stacji owiec w Potyczy
  • Gazeta Krakowska 1836 nr 136; str. 2 lewa szpalta: zawiadomienie o otwarciu stacji owiec w Kurzanach
  • Ausgewählte Ahnentafeln der EDDA, Bd. 1, Buchungshauptstelle des Deutschen Adels (Arbeitsabteilung VI der Deutsche Adelsgenossenschaft) (Herausgeber), (Justus Perthes, Gotha 1925), 110 (Verlässlichkeit: 3), 13 Jun 2011
  • Szlak turystyczny „Dolina pereł” założony przez A. Bissinga