Władza absolutna (ang. Absolute Power) to brytyjski serial komediowy stworzony przez BBC, który zadebiutował na antenie BBC Two w latach 2003–2005. Powstało dwanaście odcinków podzielonych na dwie serie, a w głównych rolach wystąpili Stephen Fry oraz John Bird.
Opis fabuły
Serial osadzony jest w londyńskiej firmie public relations Prentiss McCabe, która jest jedną z najbardziej uznawanych i efektywnych instytucji w tej branży. Agencja zajmuje się promocją swoich klientów w mediach, a jej zleceniodawcy to zarówno obecni, jak i przyszli oraz byli celebryci z różnych dziedzin życia, takich jak sportowcy, muzycy, aktorzy, pisarze, naukowcy, politycy, a nawet duchowni. Na czele firmy stoją Charles Prentiss oraz Martin McCabe, którzy są uważani za specjalistów o równie wysokich umiejętnościach, co bezwzględności. W pracy wspiera ich grupa młodych pracowników, reprezentujących różne podejścia do zasad (lub ich braku) obowiązujących w branży PR.
Główna obsada
- Stephen Fry jako Charles Prentiss
- John Bird jako Martin McCabe
- James Lance jako Jamie Front
- Zoe Telford jako Alison Jackman
- Sally Bretton jako Cat Durnford
- Nicholas Burns jako Nick Mayer
Produkcja
Wersja radiowa
Serial jest telewizyjną adaptacją cyklu słuchowisk radiowych o tym samym tytule, które były emitowane w latach 2000–2006 przez BBC Radio 4. Wersje radiowa i telewizyjna łączy para głównych bohaterów oraz odtwarzający ich aktorzy, a także ogólny zarys fabuły, podczas gdy obsada drugoplanowa oraz wiele kluczowych detali dotyczących postaci i działalności firmy różnią się. Najważniejszą różnicą jest specjalizacja Prentiss McCabe – w wersji radiowej agencja koncentrowała się głównie na dyskretnej działalności dla polityków, natomiast w wersji telewizyjnej działa głównie dla celebrytów spoza polityki. Scenariusze wszystkich odcinków telewizyjnych zostały napisane na nowo, z jedynie sporadycznymi odniesieniami do wątków z wersji radiowej. Chociaż twórca słuchowiska, Mark Tavener, jest uznawany za pomysłodawcę serialu, to scenariusze stworzyli inni autorzy.
Tytuł
Tytuł serialu nawiązuje do znanego powiedzenia brytyjskiego historyka i polityka Johna Actona: „Power tends to corrupt, absolute power corrupts absolutely” (każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie). Twórcy chcieli w ten sposób podkreślić, że w nowoczesnym świecie władzę absolutną sprawują w rzeczywistości nie politycy, lecz media oraz ściśle z nimi związana branża PR. Kolejne odcinki serialu dostarczają wielu przykładów potwierdzających tę tezę.
Bibliografia
- Absolute Power w serwisie BBC Comedy (ang.) [dostęp 2011-08-14]
- Absolute Power w bazie British Comedy Guide (ang.) [dostęp 2011-08-14]
- Absolute Power w bazie IMDb (ang.)
Linki zewnętrzne
Absolute Power w bazie IMDb (ang.)