Zyski banków w 2025 roku na poziomie ubiegłego roku

  • W 2025 roku banki w Polsce mogą oczekiwać zysków na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego.
  • Wzrost zysków banków będzie wynikiem wzrostu sumy bilansowej, a nie poprawy dochodowości produktów.
  • Wysoka inflacja oraz regulacje ograniczają nadwyżkę kapitałową i rozwój akcji kredytowej.
  • Prognozy wskazują na umiarkowane zainteresowanie kredytami bankowymi, szczególnie ze strony przedsiębiorstw.
  • Ograniczony popyt na kredyty nie sprzyja pozyskiwaniu większych depozytów ani wyższemu oprocentowaniu.

W 2025 roku banki w Polsce mogą oczekiwać zysków na poziomie zbliżonym do wyników z roku ubiegłego, co jest efektem wzrostu sumy bilansowej, a nie dochodowości produktów, poinformował Związek Banków Polskich (ZBP).

Oczekiwane wyniki banków

ZBP przewiduje, że w 2025 roku zyski banków będą wynikiem wzrostu sumy bilansowej, a nie poprawy dochodowości poszczególnych produktów. Wysokie obciążenia finansowe oraz efektywna stopa opodatkowania dochodów utrudniają powiększenie kapitałów własnych banków. „Wzrost kapitałów następuje, ale w warunkach niskich wyników w latach wcześniejszych część zysków zostanie przeznaczona na wypłatę dywidend” – zaznaczono w komunikacie ZBP.

Wpływ inflacji na kapitały

Wysoka inflacja w ostatnich latach wpływa na trudności w uzyskaniu realnego wzrostu kapitałów. ZBP podkreśla, że rosnące wymogi regulacyjne ograniczają nadwyżkę kapitałową oraz możliwości rozwoju akcji kredytowej, zwłaszcza w przypadku kredytów obarczonych wyższym ryzykiem.

Prognozy dotyczące kredytów

ZBP przewiduje umiarkowane zainteresowanie kredytem bankowym, szczególnie ze strony przedsiębiorstw. „W miarę realizacji programów rządu w zakresie transformacji gospodarki, jej unowocześniania można spodziewać się większego zainteresowania zewnętrznym finansowaniem ze strony największych przedsiębiorstw” – napisano w raporcie.

Konsumpcja i kredyty konsumpcyjne

Po niskim wzroście konsumpcji w 2023 roku, ZBP zauważa, że obecne warunki mogą sprzyjać większemu popytowi na kredyt konsumpcyjny. Ograniczony popyt na kredyt bankowy może prowadzić do większych inwestycji w papiery wartościowe, mimo historycznych doświadczeń z przeceną ich wartości.

Oprocentowanie kredytów i depozytów

ZBP wskazuje, że ograniczony popyt na kredyt nie zachęca banków do pozyskiwania większych depozytów ani oferowania wyższego oprocentowania deponentom. Różnica między oprocentowaniem kredytów a depozytów ma się utrzymywać, co może sprzyjać wzrostowi dochodów odsetkowych banków. „Finalny wynik zależeć jednak będzie w tym zakresie głównie od popytu na kredyt” – dodano.

Wyniki sektora bankowego

Na koniec kwietnia ZBP poinformował, że ubiegłoroczny zysk sektora bankowego w Polsce wyniósł 42,2 mld zł, a potencjał kredytowania gospodarki zwiększył się o 118,1 mld zł.

Źródło: wnp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments