- Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił się do TSUE o opinię w sprawie zwolnień podatkowych dla bocznic kolejowych.
- TSUE uznał, że ulgi z lat 2017-21 nie stanowią pomocy publicznej i państwa członkowskie mają autonomię w kwestii opodatkowania.
- Wyrok TSUE może wpłynąć na zwolnienia podatkowe firm, które nie płaciły podatku od nieruchomości w latach 2017-21.
- Ministerstwo Finansów nie planuje zmian w przepisach dotyczących opodatkowania infrastruktury kolejowej.
- Rafał Kran zauważył potrzebę korekty przepisów podatkowych po wyroku TSUE.
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) o opinię w sprawie zwolnień podatkowych dla bocznic kolejowych, co może wpłynąć na interpretację przepisów dotyczących opodatkowania nieruchomości w Polsce.
Wniosek NSA do TSUE
Naczelny Sąd Administracyjny poprosił o opinię Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kontekście nieprecyzyjnych przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które obowiązywały w latach 2017-21. Wątpliwości dotyczyły interpretacji, czy zwolnienia podatkowe dotyczące bocznic kolejowych obejmują całą działkę, czy tylko jej część zajętą pod działalność kolejową.
Orzeczenie TSUE
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrzył sprawę dotyczącą zwolnienia dla bocznic kolejowych, którymi dysponują podmioty spoza grupy PKP. TSUE uznał, że ulgi i zwolnienia funkcjonujące w latach 2017-21 nie stanowią pomocy publicznej. Rafał Kran, partner i doradca podatkowy MDDP, podkreślił, że „Trybunał uznał, że państwa członkowskie mają autonomię i same mogą decydować, kogo obciążyć podatkiem od nieruchomości”.
Potencjalne skutki orzeczenia
Wyrok TSUE może wpłynąć na polskie sprawy sądowe dotyczące zwolnienia bocznicowego. Firmy, które nie płaciły podatku od nieruchomości w latach 2017-21, mogą uzyskać prawomocne orzeczenia zwalniające je z płatności. Z kolei podmioty, które uiściły podatek, mogą ubiegać się o jego zwrot od samorządów.
Zmiany w przepisach podatkowych
Rafał Kran zauważył, że wyrok TSUE otwiera drogę do walki o zmianę przepisów wprowadzonych od 2022 r. oraz przywrócenie ulg dla bocznic. Przedsiębiorcy wskazują na potrzebę korekty przepisów podatkowych, ponieważ rząd zniósł ulgi dla infrastruktury kolejowej w zakresie gruntów, budynków i budowli terminali towarowych.
Reakcja Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów nie planuje zmian w przepisach dotyczących opodatkowania infrastruktury kolejowej. W odpowiedzi na pytania, resort stwierdził, że „wyrok TSUE nie wymaga wdrożenia do polskiego porządku prawnego” i obecnie nie są prowadzone prace nad zmianami w podatku od nieruchomości.