Związki zawodowe sprzeciwiają się ustawie o składce zdrowotnej

  • Prezydent Duda podkreślił brak konsultacji noweli o składce zdrowotnej z Radą Dialogu Społecznego.
  • Związki zawodowe domagają się zablokowania nowelizacji, wskazując na znaczny opór wobec zmian.
  • Nowelizacja przewiduje obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku.
  • Zmiany w składce zdrowotnej dotyczą około 2,5 miliona osób prowadzących działalność gospodarczą.
  • Nowe zasady obliczania składki będą miały charakter ryczałtowy i procentowy w zależności od dochodów.

Prezydent Andrzej Duda podczas konsultacji w Pałacu Prezydenckim podkreślił, że nowela dotycząca składki zdrowotnej nie została skonsultowana z Radą Dialogu Społecznego, co uznał za sytuację nie do przyjęcia.

Konsultacje w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Duda zaznaczył, że chciałby usłyszeć opinie członków Rady Dialogu Społecznego przed podjęciem decyzji o dalszym losie ustawy. „Chciałem usłyszeć państwa zdanie in gremio, prosząc o spotkanie Rady Dialogu Społecznego po to, żebyśmy o tej kwestii porozmawiali przed podjęciem decyzji, co do dalszego losu ustawy” – powiedział.

Opinie związków zawodowych

Prezydent zauważył, że związki zawodowe, w tym OPZZ oraz NSZZ „Solidarność”, domagają się zablokowania noweli. Wskazał, że sytuacja jest „specyficzna”, co sugeruje, że istnieje znaczny opór wobec proponowanych zmian.

Opinie przedsiębiorców

Z drugiej strony, część przedsiębiorców ma odmienne zdanie na temat nowelizacji. Prezydent Duda podkreślił, że chciałby bezpośrednio wysłuchać ich opinii, co może wpłynąć na dalsze prace nad ustawą.

Zmiany w składce zdrowotnej

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw przewiduje obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Regulacja ta wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do NFZ w wysokości około 4,6 miliarda złotych, co rząd zamierza pokryć z budżetu państwa.

Nowe zasady obliczania składki

Nowela wprowadza dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Do pewnego poziomu składka będzie ryczałtowa, natomiast od nadwyżki dochodów będzie miała charakter procentowy. Zmiany te dotyczą około 2,5 miliona osób prowadzących działalność gospodarczą.

Źródło: pb
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments