Żuraw kanadyjski zaobserwowany po raz pierwszy w Polsce

  • Żuraw kanadyjski zaobserwowany w Polsce nad rzeką Beka.
  • To pierwszy przypadek gniazdowania tego gatunku w kraju.
  • Żurawie zwyczajne mają problemy z lęgiem z powodu braku wody.
  • Rezerwat Rzeka Beka znajduje się w Nadmorskim Parku Krajobrazowym.
  • Żuraw kanadyjski jest liczny w Ameryce Północnej, sporadycznie zalatuje do Europy.

W Polsce zaobserwowano żurawia kanadyjskiego, który pojawił się nad rzeką Beka w Pomorskiem, co jest niezwykłym wydarzeniem, ponieważ gatunek ten dotąd nie gniazdował w kraju. Żurawie zwyczajne, które są powszechnie spotykane, mają obecnie problemy z lęgiem z powodu braku wody.

Obserwacje żurawi w Polsce

W Polsce gniazdują żurawie zwyczajne, znane również jako żurawie popielate lub szare. Wiosną 2025 roku zaobserwowano ich dużą liczbę na polach, co zostało podkreślone w programie Czysta Polska emitowanym na Polsat News. Mimo ich liczebności, ptaki te borykają się z problemami, ponieważ z powodu braku wody nie składają jaj.

Żuraw kanadyjski w Pomorskiem

Żuraw kanadyjski, który pojawił się w Polsce, został sfotografowany przez Łukasza Janochę, Samuela Sosnowskiego, Antoniego Karolaka i Marka Biegańskiego. Jest to pierwszy przypadek zaobserwowania tego gatunku w kraju. Rezerwat przyrody Rzeka Beka, gdzie go zauważono, leży na Kaszubach, w granicach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Charakterystyka żurawi

Żurawie to ptaki majestatyczne, a ich charakterystyczny głos, zwany klangorem, jest rozpoznawalny wśród rozlewisk i mokradeł. Żuraw kanadyjski, który należy do jednych z najpiękniejszych żurawi świata, zamieszkuje tundrę północnoamerykańską oraz prerie Stanów Zjednoczonych. W czasie migracji przelatuje nad Zatokę Meksykańską, a jego najważniejszym miejscem przelotów jest dolina rzeki Platte w Nebrasce.

Występowanie żurawia kanadyjskiego

Żuraw kanadyjski jest liczny w Ameryce Północnej, gdzie migruje w dużych stadach. Sporadycznie zalatuje do Europy, głównie na Wyspy Brytyjskie, a także do Finlandii. W Polsce dotąd nie był obserwowany, co czyni jego pojawienie się w rezerwacie Rzeka Beka wyjątkowym wydarzeniem.

Źródło: zielona
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments