W Sudanie, w wyniku konfliktu, zniszczono wiele bezcennych artefaktów kultury, w tym te znajdujące się w Narodowym Muzeum. Dwa lata temu, po wybuchu wojny, muzeum, które wcześniej było popularnym miejscem dla turystów i uczniów, zostało poważnie uszkodzone. Obecnie, po odzyskaniu kontroli przez armię sudańską, władze starają się oszacować straty i odzyskać skradzione dobra.
Destrukcja dziedzictwa
W wyniku działań zbrojnych, Narodowe Muzeum Sudanu, które było symbolem dumy narodowej, doznało ogromnych zniszczeń. Władze informują, że dziesiątki tysięcy artefaktów zostało zniszczonych lub skradzionych w czasie, gdy Siły Wsparcia Szybkiego (RSF) kontrolowały centralny Khartoum. Ikhlas Abdel Latif Ahmed, dyrektor muzeów w Narodowej Korporacji Antyków i Muzeów Sudanu, stwierdziła: „Oni zniszczyli naszą tożsamość i naszą historię.”
Obraz zniszczenia
Obecnie, po inspekcji, pracownicy muzeum napotykają na rozbite szkło, łuski nabojów i ślady rabunku. Ahmed opisuje budynek jako „bardzo unikalny i piękny”, jednak wiele z jego cennych zbiorów zostało zniszczonych lub skradzionych przez milicję. Przed wojną muzeum było w trakcie renowacji, co mogło ułatwić kradzież jego skarbów.
Międzynarodowe konsekwencje
Władze sudańskie podejrzewają, że część skradzionych artefaktów mogła trafić do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Chociaż nie przedstawiono dowodów, raporty ONZ wskazują, że RSF eksportowały znaczne ilości złota do tego kraju. Ahmed podkreśla, że „mieliśmy silny pokój na kolekcję złota, oni zdołali go otworzyć i zabrali wszystko”. Władze Sudanu planują kontakt z Interpolem i UNESCO w celu odzyskania skradzionych artefaktów, jednak proces ten może być niebezpieczny i trudny.
Ataki na dziedzictwo kulturowe
Amgad Farid, dyrektor think-tanku Fikra for Studies and Development, krytykuje działania RSF, określając je jako „celowy i złośliwy atak na historyczną tożsamość Sudanu”. Wskazuje, że te działania mają na celu zatarcie dziedzictwa Nubijczyków, Koptów i cywilizacji islamskiej, które mają ponad 7000-letnią historię. „To nie jest przypadkowa strata w trakcie konfliktu – to świadome dążenie do wymazania spuścizny Sudanu”, pisze Farid.
Humanitarne skutki wojny
Wojna w Sudanie ma tragiczne konsekwencje dla ludności cywilnej. Według danych ONZ, od początku walk w 2023 roku, prawie 13 milionów ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, a szacuje się, że 150 000 osób zginęło. Ahmed podkreśla, że „wojna jest skierowana przeciwko ludności Sudanu”, lamentując nad stratami ludzkimi oraz nieodwracalnymi zniszczeniami dziedzictwa kulturowego.
Przyszłość Narodowego Muzeum
Pomimo trudnej sytuacji, Ahmed i inni podobnie myślący ludzie mają nadzieję na odbudowę Narodowego Muzeum oraz innych zniszczonych instytucji. „Inshallah [jeśli Bóg zechce], odzyskamy wszystkie nasze kolekcje”, mówi. „I zbudujemy je piękniejszymi niż wcześniej.”