Zmiany w zespole Brzoski a protesty Lewicy w obronie zdrowia

Rafał Brzoska, znany z liderowania zespołowi ds. deregulacji, opuści swoją funkcję z końcem maja, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość planowanych zmian w przepisach, zwłaszcza tych związanych z ochroną zdrowia.

Lewica w akcji

Już teraz zarysowują się kontrowersje związane z pomysłami deregulacyjnymi. Lewica, która od początku podchodziła krytycznie do niektórych propozycji, zapowiada publiczną krytykę pomysłów zespołu Brzoski. Jak donosi portal Money.pl, ugrupowanie to przygotowuje się do blokady około jednej trzeciej z proponowanych rozwiązań, chcąc „ujawnić ich absurdy”.

Planowane konferencje

W nadchodzących dniach możemy spodziewać się aktywności ze strony rządu. Premier Donald Tusk planuje zorganizować konferencję, której celem będzie przedstawienie szczegółów dotyczących deregulacji. Jednak Lewica nie zamierza stać z założonymi rękami – planuje zorganizować własną konferencję prasową, aby otwarcie skrytykować kontrowersyjne propozycje. Jak wynika z informacji, początkowo planowano rozpoczęcie dyskusji już podczas środowego posiedzenia Sejmu, lecz ostatecznie zdecydowano się na działanie po wystąpieniu premiera.

Bojowe nastroje w Lewicy

W szeregach Lewicy panuje atmosfera mobilizacji. Rzecznik partii, Łukasz Michnik, podkreśla, że ich celem jest ochrona pracowników oraz środowiska przed niebezpiecznymi pomysłami deregulacyjnymi. Wskazuje, że już odrzucono szereg postulatów, które były zbyt daleko idące.

Nieakceptowane propozycje

Jednym z kontrowersyjnych pomysłów, które nie zyskały akceptacji Lewicy, jest dostosowanie przepisów BHP do „rozwiązań światowych”. Tego typu zmiany mogłyby wprowadzić m.in. szafki rotacyjne dla pracowników, co budzi obawy o ich praktyczność, zwłaszcza w małych firmach. Kolejnym punktem zapalnym jest skrócenie okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej z 10 do 5 lat oraz propozycja wprowadzenia elektronicznych dokumentów, która budzi obawy o możliwość zwolnienia pracownika poprzez SMS.

Krytyka ze strony związkowców

Krytyczne głosy nie płyną tylko z Lewicy. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych również wskazuje na niekorzyści związane z niektórymi propozycjami. Związkowcy zauważają, że wprowadzenie szafek rotacyjnych mogłoby wiązać się z dodatkowymi kosztami oraz trudnościami w realizacji, co jest szczególnie problematyczne dla mniejszych przedsiębiorstw.

Obawy o proces legislacyjny

Lewica ma także wątpliwości dotyczące sposobu, w jaki rządowe ministerstwa opiniują zgłoszone propozycje. Istnieją obawy, że jeśli premier lub jego bliscy współpracownicy będą nalegać na wdrożenie jakiegoś pomysłu, ministerstwo może być zmuszone do jego realizacji, mimo początkowych negatywnych opinii. Co więcej, Lewica nie otrzymuje informacji zwrotnej po przesłaniu swoich uwag.

Przyszłość deregulacji w Sejmie

Jak informuje Money.pl, jeśli Lewica nie zagłosuje za przyjęciem postulatów deregulacyjnych, a opozycyjne ugrupowania, takie jak PiS i Konfederacja, również będą przeciwne, istnieje ryzyko, że zmiany nie wejdą w życie. Wiele będzie zależało od tego, w jakiej formie zostaną przedstawione – jako jedna ustawa czy kilka oddzielnych projektów.

Dotychczasowe osiągnięcia zespołu ds. deregulacji

Rządowy zespół ds. deregulacji rozpatrzył do tej pory 173 propozycje. Z tego 108 zostało zaakceptowanych, a 11 zrealizowanych. Obecnie 17 postulatów jest w trakcie legislacji, a 26 wymaga dalszych analiz. Zespół informuje również, że ponad 200 rozwiązań zostało przekazanych rządowi, a część już znalazła się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Przewodniczący OPZZ, Piotr Ostrowski, zwraca uwagę, że chociaż zespołowi przesyłane są różnorodne propozycje, to wiele z nich, po dokładniejszej analizie, okazuje się mniej sensownych. Lewica, która została zaproszona do zespołu jako „watchdog”, zdaje się pełnić istotną rolę w procesie analizy propozycji. Rafał Brzoska potwierdził, że z końcem maja zakończy swoją funkcję w tym zespole.

Źródło: Money.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments