Zmiany w rentach z tytułu niezdolności do pracy od marca 2025

Od 1 marca 2025 roku zmieniają się zasady przyznawania renty z tytułu niezdolności do pracy, a także jej wysokość, która będzie wynosić odpowiednio 1409,19 zł lub 1878,91 zł miesięcznie.

Renta z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy to ważne świadczenie, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jest ono przyznawane osobom, które zostały uznane za całkowicie lub częściowo niezdolne do wykonywania pracy zarobkowej z powodu stanu zdrowia. Warto zaznaczyć, że aby otrzymać to świadczenie, należy spełnić określone warunki.

Warunki przyznania renty

Aby ubiegać się o rentę, konieczne jest złożenie wniosku ERN. Można go złożyć w każdej placówce ZUS lub przez platformę PUE ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie wymogów. Oto kluczowe warunki:

  • Osoba musi być uznana za niezdolną do pracy.
  • Wymagany jest okres składkowy oraz nieskładkowy, odpowiedni do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy.
  • Niezdolność do pracy musi wystąpić w ściśle określonych okresach, takich jak czas ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

Wyjątki od reguły

Warto jednak pamiętać, że istnieją wyjątki od ogólnych zasad. Warunek dotyczący powstania niezdolności w określonym czasie nie dotyczy osób, które:

  • stały się niezdolne do pracy w wyniku wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
  • udowodnią okres składkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn.

W tym przypadku data powstania całkowitej niezdolności do pracy nie ma znaczenia.

Okres składkowy i nieskładkowy

Okres wymagany do przyznania renty zależy od wieku, w którym dana osoba stała się niezdolna do pracy. W przypadku osób, u których niezdolność powstała po ukończeniu 30 roku życia, konieczne jest, aby pięcioletni okres składkowy przypadał w ciągu ostatnich dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę.

Jeśli ubezpieczony nie osiągnie wymaganego okresu składkowego, spełnia ten warunek, jeśli był zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat lub w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki, a do dnia powstania niezdolności miał bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy okresy składkowe i nieskładkowe.

Przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy to skomplikowany proces, który wymaga staranności i dokładności w zbieraniu niezbędnych dokumentów. Warto zasięgnąć informacji w placówkach ZUS, aby upewnić się, że wszystkie wymagane kroki zostały podjęte.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments