Zmiany w maturze 2025 według dyrektora CKE

  • Matura 2025 rozpocznie się 5 maja i potrwa do 22 maja.
  • W tym roku zmieniona podstawa programowa usunęła około 20% materiału.
  • Zakaz wnoszenia urządzeń telekomunikacyjnych na salę egzaminacyjną, z wyjątkiem uczniów z chorobami przewlekłymi.
  • Wprowadzono funkcję egzaminatora-weryfikatora dla poprawy jakości oceniania prac maturalnych.
  • Około 275 tys. maturzystów przystąpi do egzaminów, w tym obowiązkowe egzaminy z polskiego, matematyki i języka obcego.

Matura 2025 rozpocznie się 5 maja, a dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) Robert Zakrzewski udzielił wywiadu, w którym omówił zmiany w podstawie programowej oraz udzielił praktycznych rad dla maturzystów.

Zmiany w podstawie programowej

W tym roku matura będzie przeprowadzona na podstawie zmienionej podstawy programowej, z której usunięto około 20 procent materiału. Dyrektor CKE zaznaczył, że „wydaje się, że powinna być łatwiejsza dla maturzystów niż ta, która oryginalnie miała być wprowadzona”.

Praktyczne rady dla maturzystów

Zakrzewski wskazał na kilka istotnych wskazówek dla zdających. Uczniowie powinni m.in. dobrze zaplanować czas poświęcony na rozwiązanie zadań oraz uważnie czytać polecenia do każdego zadania. „Postarajcie się wyodrębnić poszczególne elementy polecenia. Po napisaniu odpowiedzi sprawdźcie proszę, czy zostały one uwzględnione” – dodał dyrektor CKE.

Zakaz wnoszenia urządzeń telekomunikacyjnych

Dyrektor CKE przypomniał o bezwzględnym zakazie wnoszenia na salę egzaminacyjną urządzeń telekomunikacyjnych, takich jak telefony, smartwatche czy słuchawki. Wyjątek stanowią maturzyści z chorobami przewlekłymi, którzy mogą używać zaleconych przez lekarza urządzeń monitorujących stan zdrowia.

Przygotowanie egzaminatorów

Robert Zakrzewski zapewnił, że egzaminatorzy odpowiedzialni za sprawdzanie prac maturalnych są odpowiednio przygotowani i zostaną dodatkowo przeszkoleni przed przystąpieniem do oceniania. Dodał, że nie brakuje kadry, a jakość ich pracy będzie nadzorowana wzmocnionym systemem wewnętrznej weryfikacji.

Nowość: egzaminator-weryfikator

W tym roku wprowadzono również funkcję egzaminatora-weryfikatora, który będzie dodatkowo kontrolował poprawność oceniania. Dyrektor CKE podkreślił znaczenie tej nowości w kontekście jakości ocen.

Terminy egzaminów maturalnych

Do egzaminów maturalnych w 2025 roku ma przystąpić około 275 tys. osób. Egzaminy pisemne rozpoczną się 5 maja i potrwają do 22 maja, natomiast sesja ustnych egzaminów maturalnych odbędzie się w dniach od 9 do 24 maja. Każdy maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, a także do dwóch egzaminów ustnych: z polskiego i z języka obcego.

Źródło: se
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments