Nie żyje Leszek Kopeć, wybitny dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz prezes Pomorskiej Fundacji Filmowej, który zmarł 23 kwietnia w wieku 74 lat.
Życie i działalność Leszka Kopcia
Leszek Kopeć był postacią niezwykle ważną w polskim świecie filmowym. Jego śmierć była smutną informacją, którą przekazało ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego w mediach społecznościowych. „Przez wiele lat był nie tylko organizatorem życia filmowego, ale również producentem, wydawcą, pisarzem i aktywnym uczestnikiem kultury. Człowiek oddany kulturze – wizjoner. W 2015 roku odznaczyliśmy go Złotym Medalem 'Zasłużony Kulturze Gloria Artis’. Składamy wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim” – napisano.
Legendarna postać w branży filmowej
Organizatorzy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, którego Kopeć był wieloletnim dyrektorem, również wyrazili swoje smutki. „Odszedł człowiek legenda, człowiek instytucja, człowiek kina. Łączył w sobie mądrość, skromność, charyzmę i zaciekawienie drugim człowiekiem. Zapamiętamy go jako twórcę kultury i autorytet, ale też – o czym wspaniale nam opowiadał – kierowcę rajdowego, producenta parasolek i autora powieści” – można przeczytać we wpisie na Facebooku. „Trudno uwierzyć w śmierć człowieka, który był od zawsze” – dodano, przypominając, że w ubiegłym roku Leszek Kopeć obchodził 25-lecie pracy przy festiwalu.
Początki i rozwój kariery
Leszek Kopeć urodził się 3 lipca 1951 roku w Gdańsku. W 1976 roku ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Był współzałożycielem i redaktorem pisma studenckiego „Literaria” w latach 1973-1979, a także redaktorem naczelnym wydawnictwa „Fokus” w latach 1993-1994. Jego współpraca z „Kurierem Czytelniczym Megaron” trwała od 1995 do 2002 roku. Od 2010 roku wydawał „Kwartalnik Artystyczny Bliza”. Od 1999 roku pełnił funkcję dyrektora Neptun Filmu, a następnie dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Osiągnięcia i uznania
W latach 2015-2022 Kopeć był dyrektorem Gdyńskiego Centrum Filmowego, a od 2010 roku kierował Gdyńską Szkołą Filmową. Jego praca została wielokrotnie doceniona. Otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis w 2005 roku, Srebrny Medal w 2009 roku oraz Złoty Medal w 2015 roku. W 2009 roku został laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Gdyni, a w 2017 roku uhonorowany Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. W 2022 roku otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt i osiągnięcia artystyczne. W 2025 roku znalazł się w złotej dziesiątce nagrody „Pomorzanin Roku”.