- Friedrich Merz uzyskał większość głosów w Bundestagu i został zatwierdzony na kanclerza Niemiec.
- Kurs EUR/PLN wzrósł o 0,19%, a USD/PLN spadł o 0,21% po wydarzeniach w Niemczech.
- Notowania złotego będą pod wpływem posiedzeń Fed i Rady Polityki Pieniężnej w tym tygodniu.
- ING przewiduje obniżkę stóp procentowych przez RPP o 50 punktów bazowych.
- Kluczowa będzie narracja towarzysząca decyzji RPP oraz konferencja prezesa NBP.
Wtorkowe notowania złotego są pod wpływem wydarzeń w Niemczech, gdzie kandydat na kanclerza Friedrich Merz uzyskał wymaganą większość głosów w drugim głosowaniu w Bundestagu. Kurs EUR/PLN rośnie o 0,19 proc., a rynki czekają na decyzje Fed i RPP.
Wydarzenia w Niemczech
We wtorek, kandydat na kanclerza Niemiec Friedrich Merz nie uzyskał w pierwszym głosowaniu wymaganej większości w Bundestagu. W tajnym głosowaniu poparło go 310 deputowanych, podczas gdy wymagana większość wynosiła 316 głosów. Dopiero w drugim głosowaniu Merz został zatwierdzony na urząd kanclerza Niemiec i ma zostać zaprzysiężony jeszcze we wtorek.
Reakcja rynku
Kurs EUR/PLN wzrósł o 0,19 proc. do poziomu 4,274, podczas gdy USD/PLN spadł o 0,21 proc. do 3,766. „Złoty dobrze rozpoczął dzisiejszą sesję, natomiast to, co wydarzyło się w Niemczech, spowodowało, że złoty osłabił się do euro o 2 gr. Teraz próbujemy zawracać z tych poziomów” – powiedział PAP Biznes Mateusz Sutowicz, ekonomista ING Banku Śląskiego.
Oczekiwania dotyczące posiedzeń
Ekonomiści zwracają uwagę, że notowania złotego oraz rentowności obligacji będą w tym tygodniu pod wpływem posiedzeń Fed oraz Rady Polityki Pieniężnej. „Zarówno globalnie, jak i lokalnie przed nami są dwa najważniejsze wydarzenia tego tygodnia: posiedzenia Fed i Rady Polityki Pieniężnej” – dodał Sutowicz.
Prognozy dla RPP
ING Bank Śląski przewiduje, że RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a narracja towarzysząca decyzji będzie kluczowa. „Ciekawa będzie nie tylko skala jutrzejszego cięcia, ale przede wszystkim narracja, która będzie towarzyszyła decyzji. Poznamy ją w czwartek, wraz z konferencją prezesa NBP” – zaznaczył ekonomista.
Potencjalne skutki obniżki stóp
Sutowicz wskazał, że obniżka stóp o 50 punktów bazowych nie musi być kluczowa, ponieważ konsensus na ten temat jest szeroki. Ważniejsze będzie to, co powie na konferencji prezes Adam Glapiński. „Czekają nas dwa bardzo ciekawe i intensywne dni, które zadecydują o przebiegu notowań na rynku długu, ale też nie pozostaną bez wpływu na złotego” – podsumował.