Zerwali współpracę z Rosją przez niezadowolenie ze sprzętu szpiegowskiego

  • Niger zakończył współpracę wywiadowczą z Rosją z powodu niskiej jakości sprzętu.
  • Służby bezpieczeństwa wróciły do tradycyjnych metod inwigilacji w Niamey.
  • Wzrosło zagrożenie ze strony dżihadystów w regionie Nigru.
  • Niger boryka się z poważnymi problemami gospodarczymi i humanitarnymi.
  • Junta wojskowa stara się wzmocnić działania w zakresie bezpieczeństwa.

Władze wojskowe Nigru zakończyły współpracę wywiadowczą z Rosją z powodu niezadowolenia z jakości dostarczonego sprzętu szpiegowskiego. W obliczu braku nowoczesnych narzędzi, służby bezpieczeństwa powróciły do tradycyjnych metod inwigilacji, wysyłając agentów w cywilnych ubraniach na ulice stolicy, Niamey. Sytuacja w kraju jest dodatkowo skomplikowana przez rosnące zagrożenie ze strony dżihadystów oraz kryzys humanitarny.

Problemy ze sprzętem szpiegowskim

Narodowa Rada Ochrony Ojczyzny (CNSP), rząd junty wojskowej w Nigrze, zdecydowała się na nagłe zakończenie współpracy wywiadowczej z Rosją. Powodem tej decyzji były skargi na niską jakość oraz wydajność dostarczonego sprzętu szpiegowskiego, a także na pracujących w Nigerze rosyjskich techników. Lokalne media informują, że szczególnie krytykowany był sprzęt do podsłuchu telefonicznego, zarówno od Rosjan, jak i od Turcji, co doprowadziło do rozwiązania umowy o współpracy wywiadowczej z tym drugim państwem.

Próby znalezienia alternatyw

W obliczu nieskuteczności dotychczasowych partnerów, junta nigerska próbowała nawiązać współpracę z marokańską firmą zajmującą się wywiadem cyfrowym. Jednakże ten plan szybko się załamał, gdy ujawniono, że marokańskie rozwiązanie miało powiązania z francuskim dostawcą usług, co było nieakceptowalne dla władz Nigru po wcześniejszym zerwaniu więzi z Francją. W rezultacie, Niger ponownie znalazł się w sytuacji braku nowoczesnych narzędzi do inwigilacji.

Powrót do tradycyjnych metod

Pozbawione nowoczesnych technologii, służby bezpieczeństwa Nigru postanowiły wrócić do technik inwigilacji stosowanych w przeszłości. W maju 2025 roku gwardia prezydencka wysłała na ulice agentów w cywilnych ubraniach, którzy patrolują newralgiczne części Niamey w godzinach nocnych, nasłuchując rozmów przypadkowo napotkanych osób. Tego rodzaju działania, choć mogą być mniej efektywne, mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony dżihadystów.

Wyzwania bezpieczeństwa i humanitarne

Region, w którym znajduje się Niger, od lat zmaga się z problemami związanymi z działalnością islamistycznych grup zbrojnych. Ostatni atak dżihadystów, do którego doszło w niedzielę w Dosso, przygranicznym regionie Nigru, zakończył się śmiercią co najmniej 10 żołnierzy, a siedmiu zostało rannych. W związku z tym, junta wojskowa stara się wzmocnić swoje działania w zakresie bezpieczeństwa, jednak efekty tych działań pozostają wciąż niepewne.

Problemy gospodarcze i humanitarne

Niger boryka się także z poważnymi problemami gospodarczymi. Ponad 45 procent ludności kraju żyje w skrajnym ubóstwie, a Bank Światowy szacuje, że do końca 2025 roku około 4,8 miliona mieszkańców Nigru będzie potrzebować pomocy humanitarnej. Kryzys humanitarny, w połączeniu z zagrożeniem ze strony dżihadystów, stawia przed władzami Nigru ogromne wyzwania, które mogą wpłynąć na stabilność kraju w nadchodzących miesiącach.

Źródło: tvn24
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments