W środę 23 kwietnia o godz. 10 wystartuje XVII Europejski Kongres Gospodarczy, który zgromadzi międzynarodowe grono decydentów, praktyków oraz przedstawicieli biznesu, a tematy związane ze zdrowiem będą jednym z istotnych punktów programu.
Tematyka zdrowia na EEC 2025
W kontekście niedawno przegłosowanych zmian w składce zdrowotnej oraz trwającej dyskusji na temat reformy szpitali i kondycji psychicznej społeczeństw, zdrowie stało się jednym z kluczowych zagadnień debaty publicznej. Ekonomiści i przedsiębiorcy coraz częściej zabierają głos w sprawach dotyczących systemu ochrony zdrowia, co podkreśla znaczenie tego tematu w nadchodzącym kongresie.
Panele dyskusyjne i sesje tematyczne
Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach przewidziano aż 9 sesji poświęconych ochronie zdrowia. Rozpoczniemy od sesji „Zdrowie i polityka”, gdzie omówimy konieczność międzyresortowej współpracy w zakresie ochrony zdrowia. W debacie wezmą udział m.in. Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieśla oraz wiceminister spraw wewnętrznych Michał Duszczyk.
- Panel dotyczący polityki lekowej – eksperci omówią aktualne wyzwania, w tym wpływ geopolityki na farmację.
- Sesja poświęcona bezpieczeństwu – dyskusje na temat bezpieczeństwa lekowego, infrastruktury zdrowotnej oraz niezbędnych reform w warunkach kryzysu.
- Dyskusja o finansowaniu ochrony zdrowia – rozmowy o różnych modelach finansowania oraz roli samorządów i lokalnych społeczności.
- Reforma szpitali – eksperci przyjrzą się długoterminowym skutkom planowanej reformy i roli Krajowego Planu Odbudowy.
- Prezydencja w zdrowiu na finiszu – podsumowanie najważniejszych działań Polski w ramach prezydencji w Radzie UE.
- Innowacje w zdrowiu – panel poświęcony sztucznej inteligencji i praktycznym zastosowaniom technologii w ochronie zdrowia.
- Debata nad chorobami cywilizacyjnymi – omówienie ich leczenia oraz potrzeby wielosektorowego podejścia.
- Sesja o zdrowiu psychicznym – dyskusja o dobrostanie psychicznym, wypaleniu zawodowym oraz sposobach diagnozowania zaburzeń.
Hasło kongresu i inne istotne tematy
Tegoroczne hasło kongresu „Razem dla bezpiecznej przyszłości” odzwierciedla priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE. W trakcie EEC nie zabraknie rozmów o nowoczesnej infrastrukturze, inwestycjach oraz planach rozwojowych Polski. Poruszone zostaną również tematy związane z rynkiem pracy, mediami i dezinformacją.
Mobilizacja przemysłu i zielona transformacja
Kongres skupi się także na mobilizacji przemysłu w Europie, obronności oraz wykorzystaniu najnowszych technologii. Prelegenci będą dyskutować o wsparciu rodzimej produkcji na rzecz obronności oraz o europejskiej tarczy antyrakietowej. Istotnym punktem programu będzie także ścieżka zielonej transformacji wszystkich sektorów gospodarczych, ze szczególnym naciskiem na energetykę oraz bezpieczeństwo żywnościowe.
Konferencje i wydarzenia towarzyszące
W programie EEC znajdzie się również konferencja Ministerstwa Przemysłu, a także debiutujący przed rokiem format EEC Talks. Uczestnicy będą mogli brać udział w wydarzeniach towarzyszących, takich jak EEC Startup Challenge czy Top Inwestycje Komunalne.
Organizatorami EEC są Grupa PTWP oraz współgospodarze: Województwo Śląskie, Miasto Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Aby umożliwić szeroką dyskusję na temat współczesnych wyzwań, kongresowe sesje odbędą się zarówno w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, jak i w sąsiadującym Spodku, gdzie zaplanowano inaugurację wydarzenia.
W Ministerstwie Zdrowia szykują się zmiany kadrowe, a nowym rzecznikiem prasowym ma zostać Renata Jeziółkowska, która przez ostatnie lata była związana z komunikacją w sektorze ochrony zdrowia.