Zapaść rosyjskiego górnictwa. Sytuacja jest fatalna

  • Rosyjskie górnictwo węgla zmaga się z poważnymi problemami finansowymi po nałożeniu sankcji przez UE.
  • W 2024 roku straty netto sektora węglowego wyniosą 112,6 mld rubli, a ponad połowa firm stała się nierentowna.
  • 27 firm odpowiadających za 10% produkcji węgla jest bliskich bankructwa, a 62 przedsiębiorstwa odnotowały straty powyżej średniej.
  • W regionie Kuzbas 57% przedsiębiorstw jest nierentownych, co prowadzi do problemów z wynagrodzeniami i zwolnieniami górników.
  • Kreml przyjął nową strategię energetyczną do 2050 roku, zakładającą wzrost produkcji węgla do 662 mln ton.

Rosyjskie górnictwo węgla zmaga się z poważnymi problemami finansowymi, które nasiliły się po nałożeniu sankcji przez Unię Europejską, a Kreml w odpowiedzi przyjął nową strategię energetyczną do 2050 roku, zakładającą wzrost produkcji węgla.

Problemy sektora węglowego

Mimo przyjęcia nowej strategii energetycznej, rosyjski sektor węglowy boryka się z poważnymi trudnościami. W sierpniu 2022 roku Unia Europejska zrezygnowała z zakupów rosyjskiego węgla, co miało negatywny wpływ na tamtejszy przemysł. „Przed rozpoczęciem wojny Rosja eksportowała nieco ponad 20 proc. swojego węgla do UE, choć eksport ten spadał już od lat w związku z zamykaniem elektrowni węglowych w Europie” – podaje „The Insider”.

Straty finansowe

W 2024 roku straty netto rosyjskiego sektora węglowego wyniosły 112,6 mld rubli (5,14 mld zł), podczas gdy w 2023 roku osiągnięto zysk w wysokości 374,7 mld rubli (17,1 mld zł). Ponad połowa przedsiębiorstw węglowych w kraju (53,3 proc.) stała się nierentowna, a rok wcześniej straty ponosiła mniej niż jedna trzecia (31,5 proc.).

Blisko bankructwa

Rosyjskie Ministerstwo Energii alarmuje, że 27 firm, które odpowiadają za około 10 proc. całej rosyjskiej produkcji węgla, jest bliskich bankructwa. Kolejne 62 przedsiębiorstwa, odpowiedzialne za prawie 30 proc. produkcji, odnotowały straty powyżej średniej.

Sytuacja w regionach górniczych

Sytuacja jest szczególnie trudna w regionach typowo górniczych. „W Kuzbasie [w Kuźnieckim Zagłębiu Węglowym] — który odpowiada za blisko połowę zapasów węgla wydobywanego w kraju — nierentownych jest 57 proc. przedsiębiorstw. Niektóre z nich mają problemy z wypłacaniem na czas wynagrodzeń, inne zwalniają górników i wstrzymują produkcję” – czytamy.

Przyczyny trudności

Jednym z powodów trudnej sytuacji rosyjskiego górnictwa są niskie ceny węgla, które prognozuje się, że w latach 2025-2026 mogą spaść do 69-76 dol. za tonę. Dodatkowo, niskie ceny są potęgowane przez rosnące koszty transportu dla rosyjskich producentów węgla, ograniczoną przepustowość linii kolejowych na wschód oraz cła importowe wprowadzone przez Chiny w styczniu 2024 roku.

Nowa strategia energetyczna

W odpowiedzi na kryzys, Kreml przyjął nową strategię energetyczną do 2050 roku, która przewiduje ogromny wzrost produkcji węgla – do 662 mln ton w scenariuszu docelowym. „Dla porównania, w 2024 roku Rosja wydobyła zaledwie 443,5 mln ton” – zauważa serwis.

Źródło: wnp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments