O północy w sobotę rozpoczęła się żałoba narodowa, zarządzona przez prezydenta Andrzeja Dudę w związku z uroczystościami pogrzebowymi papieża Franciszka, który zmarł w poniedziałek w wieku 88 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę na placu Świętego Piotra w Watykanie.
Żałoba narodowa w Polsce
Decyzją prezydenta Dudy sobota, dzień pogrzebu papieża Franciszka, będzie w Polsce dniem żałoby narodowej. „Oddając hołd i wyrażając żal w związku ze śmiercią Jego Świątobliwości Papieża Franciszka zarządzam wprowadzenie żałoby narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 26 kwietnia 2025 r.” – głosi rozporządzenie prezydenta, opublikowane w środę w Dzienniku Ustaw.
Przebieg uroczystości
Uroczystości pogrzebowe papieża rozpoczną się w sobotę o godz. 10. Po mszy trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie pochowany zgodnie ze swoją wolą.
Obowiązki w czasie żałoby
Zgodnie z rozporządzeniem, w czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową RP opuszcza się do połowy masztu, szczególnie na budynkach urzędowych. Jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz redakcje mają uwzględnić potrzebę uczczenia pamięci papieża.
Reakcje na żałobę
W związku z ogłoszoną żałobą kandydaci w wyborach prezydenckich nie planują aktywności kampanijnych. Organizatorzy imprez kulturalnych muszą podjąć decyzję, czy ich imprezy odbędą się, czy zostaną odwołane. Większość zdecydowała, że jednak odbędą się.
Mimo ogłoszenia żałoby narodowej, zaplanowane na sobotę mecze ligowe i inne wydarzenia sportowe w Polsce odbędą się zgodnie z planem, jednak zostaną poprzedzone minutą ciszy.
Udział przywódców w pogrzebie
W uroczystościach pogrzebowych papieża zapowiedziało swój udział wielu przywódców państw, w tym prezydenci USA i Ukrainy oraz członkowie rodzin królewskich. Z Polski na pogrzeb Franciszka udaje się prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz innymi przedstawicielami rządu.