- Rozpoczęcie dziewiątej kongregacji generalnej kardynałów z udziałem 177 uczestników.
- Tematy dyskusji obejmowały życie Kościoła, współpracę między Kościołami lokalnymi oraz rolę edukacji.
- Kardynałowie podkreślili potrzebę prorockiego ducha w przyszłym papieżu.
- Planowane sesje kongregacji odbędą się w poniedziałek w godzinach 9:00-12:30 i 17:00-19:00.
- Prace remontowe w Domu Świętej Marty zakończą się 5 maja.
W sobotę rozpoczęła się dziewiąta kongregacja generalna kardynałów, w której uczestniczyło 177 kardynałów, w tym 127 elektorów, aby omówić kluczowe tematy dotyczące Kościoła.
Przebieg kongregacji
Kongregacja rozpoczęła się o godz. 9:00 wspólną modlitwą. Na początku losowo wyłoniono kardynałów, którzy będą wspierać kamerlinga w bieżących sprawach. W skład komisji weszli kard. Robert Francis Prevost i kard. Marcello Semeraro, a kard. Reinhard Marx pełni rolę koordynatora Rady ds. Gospodarki.
Tematy dyskusji
W trakcie sesji odbyło się 26 wystąpień, które dotyczyły różnych aspektów życia kościelnego i duszpasterskiego. Kardynałowie rozważali podwójne zadanie Kościoła, które obejmuje życie i świadczenie o komunii wewnątrz Kościoła oraz promowanie braterstwa w świecie. Wspomniano o nauczaniu papieża Franciszka oraz procesach zapoczątkowanych za jego pontyfikatu, podkreślając odpowiedzialność za ich kontynuację i ochronę.
Ważne zagadnienia
Wśród poruszonych tematów znalazły się: współpraca i solidarność między Kościołami lokalnymi, rola kurii w stosunku do papieża, służba Kościoła i papieża dla pokoju oraz wartość edukacji jako narzędzia przemiany i nadziei. Zwrócono uwagę na potrzebę, aby następny papież miał ducha prorockiego, zdolnego do przewodzenia Kościołowi, który nie zamyka się w sobie, ale potrafi wyjść i nieść światło światu naznaczonemu rozpaczą.
Kontynuacja dyskusji
Kardynałowie powrócili również do tematów poruszonych w poprzednich dniach, takich jak synodalność i kolegialność. Podkreślono, że Kościół musi żyć w świecie i ze światem, aby uniknąć autoreferencyjności i utraty znaczenia. Ważne były także odniesienia do dialogu ekumenicznego i misji.
Planowane sesje
Poinformowano, że poniedziałkowe sesje odbędą się w godzinach od 9:00 do około 12:30 oraz od 17:00 do około 19:00. Dziekan Kolegium Kardynalskiego przypomniał, że w maju w Bazylice św. Piotra w każdą sobotę o godz. 21:00 odmawiany jest różaniec.
Możliwość celebrowania Eucharystii
Kardynałowie, którzy wyrażą takie życzenie, będą mogli celebrować Eucharystię w swoich kościołach tytularnych. Na koniec poinformowano, że prace remontowe w Domu Świętej Marty są na etapie zaawansowanym i zakończą się 5 maja. Wejście do pomieszczeń będzie możliwe od wtorku wieczorem do środy rano, przed celebracją Mszy św. Pro Eligendo Romano Pontifice (w intencji wyboru papieża) – podało watykańskie biuro prasowe.