- Zakończenie ekshumacji w Puźnikach, gdzie znaleziono szczątki 42 osób.
- Przeprowadzane są analizy antropologiczne, medyczne oraz skany 3D pozyskanych szczątków.
- Cel działań to przywrócenie tożsamości ofiar i zapewnienie im godnego pochówku.
- Podczas ekshumacji zabezpieczono osobiste przedmioty, takie jak guziki i medaliki.
- Finansowanie działań pochodzi z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o zakończeniu ekshumacji w Puźnikach, gdzie znaleziono fragmenty szkieletów co najmniej 42 osób, w tym kobiet, mężczyzn i dzieci.
Informacje o ekshumacji
W komunikacie wydanym we wtorek przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundację „Wolność i Demokracja”, Pomorski Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Pamięci Narodowej podano, że zespół badawczy pracuje nad oczyszczeniem pozyskanych szczątków oraz przeprowadza analizy antropologiczne, medyczne i skany 3D.
Badania i identyfikacja
W ramach prowadzonych działań pozyskiwane są próbki materiału do badań genetycznych, z których ma zostać wyodrębnione DNA ofiar. Celem tych działań jest przywrócenie tożsamości ofiar oraz zapewnienie im godnego pochówku.
Przedmioty osobiste
Podczas prac w Puźnikach zabezpieczono także przedmioty osobiste, takie jak guziki, fragmenty różańców oraz medaliki. Prace są koordynowane przez Fundację „Wolność i Demokracja” przy udziale ekspertów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz firmy „Wołyńskie starożytności”.
Finansowanie i przyszłość
Wszystkie działania są finansowane z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Zgodnie z wolą rodzin, po przeprowadzeniu prac badawczych, szczątki ofiar zostaną pochowane na cmentarzu w Puźnikach” – poinformowano w komunikacie.
Historia ekshumacji
Pierwsze ekshumacje w Puźnikach rozpoczęły się 24 kwietnia 2025 roku, po zniesieniu przez stronę ukraińską w listopadzie 2024 roku zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy.