- Muzeum w Stargardzie organizuje wydarzenia kulturalne dla mieszkańców i turystów.
- Noc Muzeów "Na Bogato" z wernisażem wystawy monet odbędzie się w maju.
- Dzień Pionierów Stargardu z wystawą plenerową i kinowym wieczorem wspomnień.
- Wykład o Bolesławie Chrobrym w maju przybliży jego rolę w historii Polski.
- III Stargardzki Korowód Dziejów z udziałem uczniów i historycznymi strojami w czerwcu.
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie zaprasza mieszkańców i turystów na szereg wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w najbliższych miesiącach. W programie znalazły się m.in. Noc Muzeów, obchody Dnia Pionierów Stargardu oraz wykład z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Wydarzenia te mają na celu przybliżenie historii regionu oraz integrację społeczności lokalnej.
Noc Muzeów „Na Bogato”
Już w sobotę, 10 maja, Muzeum Archeologiczno-Historyczne zaprasza na Noc Muzeów „Na Bogato”, która rozpocznie się o godzinie 18. W programie wieczoru znajduje się wernisaż wystawy „Orzeł czy reszka. Monety w historii, historia w monetach”. Jak informuje Patrycja Nagórska, kierownik działu upowszechniania sztuki, na wystawie zaprezentowane zostaną monety z różnych epok, w tym zarówno obiegowe, jak i kolekcjonerskie emitowane przez Narodowy Bank Polski.
Podczas Nocy Muzeów odwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć w konkursach oraz w wyjątkowym wydarzeniu, jakim będzie wybijanie stargardzkich kwartników przez pracowników muzeum. To doskonała okazja, aby w nietypowy sposób poznać historię monet i ich znaczenie w codziennym życiu mieszkańców.
Dzień Pionierów Stargardu
12 maja muzeum zorganizuje obchody Dnia Pionierów Stargardu. O godzinie 12 odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej w parku Chrobrego, na której zaprezentowane zostaną polskie, powojenne karty pocztowe ukazujące Stargard. Kustosz Przemysław Antczak odwiedzi także jedną z lokalnych szkół, aby opowiedzieć uczniom o trudnych początkach życia pierwszych mieszkańców miasta.
W tym dniu, w godzinach 16-19, w gmachu MAH odbędzie się kinowy wieczór wspomnień, podczas którego wyświetlane będą stare filmy i bajki. W sali znajdą się również pamiątki związane z najdłużej funkcjonującym w Stargardzie kinem „INA”. Muzeum zachęca do przybycia dziadków z wnukami, aby wspólnie przenieść się w czasie i odkryć, jak wiele można docenić, mając niewiele.
Wykład o Bolesławie Chrobrym
22 maja o godzinie 17 w ramach Spotkań w Przyrynkowej Kamienicy odbędzie się wykład prof. UAM dr hab. Dariusza Sikorskiego pt. „Droga Bolesława Chrobrego do korony królewskiej”. Prelekcja ta wpisuje się w obchody 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski i ma na celu przybliżenie roli Bolesława Chrobrego w historii Polski.
III Stargardzki Korowód Dziejów
8 czerwca o godzinie 13.30 odbędzie się III Stargardzki Korowód Dziejów, który również nawiązuje do obchodów rocznicy koronacji. Dr hab. Marcin Majewski, dyrektor muzeum, podkreśla, że w wydarzeniu wezmą udział mieszkańcy oraz uczniowie stargardzkich szkół, którzy będą mieli okazję przebrać się w historyczne stroje i wziąć udział w korowodzie z atrybutami królewskimi. Głównym tematem wydarzenia będzie upamiętnienie 390. rocznicy wielkiego pożaru Stargardu z 1635 roku, a finał korowodu odbędzie się w Teatrze Letnim.
Wydarzenia letnie i plenerowe
Muzeum Archeologiczno-Historyczne planuje również szereg wydarzeń na lato, w tym festyn „W krainie Gryfa” oraz Europejski Dzień Archeologii. W wakacje na Rynku Staromiejskim zorganizowana zostanie wystawa plenerowa pt. „Wszyscy możemy usiąść przy książęcym stole”. Te wydarzenia mają na celu nie tylko edukację, ale także integrację społeczności lokalnej oraz promocję bogatej historii Stargardu.