Yahoo, amerykańska firma technologiczna, stara się odzyskać pozycję na rynku, pomimo spadku znaczenia w ostatnich latach. W czwartek, przedstawiciele firmy zostali przesłuchani przez sędziego Amita Mehtę w kontekście postępowania dotyczącego monopolizacji Google’a. Yahoo planuje rozwój własnej przeglądarki internetowej, a także rozważa zakup Google Chrome, co mogłoby znacząco wpłynąć na ich udział w rynku wyszukiwarek.
Przesłuchanie w sprawie monopolii
W czwartek, sędzia Amit Mehta przesłuchał przedstawicieli Yahoo w ramach postępowania dotyczącego środków zaradczych przeciwko monopolowi Google’a. Celem tych przesłuchań jest ustalenie restrykcji, które mają ograniczyć dominację Google na rynku i przywrócić zdrową konkurencję. Mehta bada, jakie działania mogłyby podjąć firmy technologiczne po zakończeniu procesu, w tym ewentualne zakupy podmiotów niezwiązanych z Google.
Ambicje Yahoo w przeglądarkach
Yahoo, mimo krytyki za odrzucenie propozycji zakupu Google’a, nie zamierza się poddawać. Brian Provost, dyrektor generalny Yahoo Search, poinformował, że około 60 proc. wyszukiwań w Yahoo odbywa się za pośrednictwem przeglądarki internetowej. W odpowiedzi na to, firma aktywnie pracuje nad prototypem własnej przeglądarki, aby lepiej zrozumieć, co jest potrzebne do skutecznego wprowadzenia „Przeglądarki Yahoo” na rynek. Stworzenie działającego prototypu ma zająć od sześciu do dziewięciu miesięcy.
Rozmowy o zakupie Chrome
Provost zaznaczył, że Yahoo prowadzi „ciągłe” rozmowy z innymi firmami na temat zakupu przeglądarki, jednak nie ujawnił nazw firm, z którymi współpracują. Dyrektor generalny Yahoo Search określił przeglądarkę Chrome jako „prawdopodobnie najważniejszego strategicznego gracza w sieci”. Według jego szacunków, gdyby Yahoo udało się nabyć Chrome, ich udział w rynku wyszukiwania mógłby wzrosnąć z 3 procent do dwucyfrowej liczby.
Potencjalna inwestycja
Zakup przeglądarki Chrome miałby kosztować „dziesiątki miliardów dolarów”, jednak Yahoo jest gotowe na taką inwestycję. Transakcja miałaby być sfinansowana z funduszy obecnego właściciela Yahoo, Apollo Global Management, który w 2021 roku nabył 90 proc. udziałów w firmie od Verizon.