Donald Trump, prezydent USA, wprowadził 145% cła, które nie wywołały strachu wśród chińskich handlowców. Zamiast tego zainspirowały one armię chińskich nacjonalistów do tworzenia kpinnych memów i filmów wideo. Mimo presji ekonomicznej, prezydent Xi Jinping podkreśla, że Chiny nie zamierzają ustępować.
- Donald Trump wprowadził 145% cła, które nie zniechęciły chińskich handlowców, lecz zainspirowały nacjonalistów do tworzenia memów.
- Xi Jinping podkreśla, że Chiny nie zamierzają ustępować i są mniej zależne od eksportu do USA.
- Chińska gospodarka zmaga się z kryzysem mieszkaniowym i rosnącym bezrobociem, mimo pewności rządu.
- W ciągu ostatnich pięciu lat ceny mieszkań w Chinach spadły, co wpłynęło na zaufanie konsumentów.
- Bezrobocie wśród młodych ludzi w miastach przekracza 20%, a rząd nie publikuje danych o tym od sierpnia 2023 roku.
Chińska odporność na cła
W ostatnich latach Chiny stały się mniej zależne od eksportu do USA, co może tłumaczyć pewność Xi. „Przez ponad 70 lat Chiny zawsze polegały na samodzielności i ciężkiej pracy dla rozwoju… nigdy nie liczyły na dary innych i nie boją się żadnej nieracjonalnej represji,” powiedział Xi. Jednakże, mimo tej pewności, chińska gospodarka boryka się z wewnętrznymi problemami, takimi jak kryzys mieszkaniowy i rosnące bezrobocie.
Kryzys mieszkaniowy w Chinach
Wielu Chińczyków zainwestowało swoje oszczędności w nieruchomości, które straciły na wartości. W ciągu ostatnich pięciu lat ceny mieszkań spadły, co wpłynęło na zaufanie konsumentów. „Ekstremalne oszacowanie” wskazuje, że w Chinach jest wystarczająco dużo pustych mieszkań dla 3 miliardów ludzi. Wiele projektów budowlanych zakończono, mimo że rynek nieruchomości się załamał, co prowadzi do powstawania „miast duchów”.
Problemy z zatrudnieniem
W obliczu kryzysu mieszkaniowego, Chińczycy obawiają się również o przyszłość zatrudnienia. W miastach ponad 20% młodych ludzi w wieku 16-24 jest bezrobotnych. Rząd nie opublikował danych o bezrobociu wśród młodzieży od sierpnia 2023 roku. Eksperci zauważają, że Chiny nie mogą szybko przejść z eksportu na sprzedaż krajową, co wymaga czasu i odpowiednich reform.
Rządowe działania na rzecz ożywienia
Aby pobudzić gospodarczą aktywność, rząd ogłosił miliardy w subsydiach dla dzieci, podwyżki płac i lepsze urlopy. Wprowadzono także program o wartości 41 miliardów dolarów, który oferuje zniżki na elektronikę i pojazdy elektryczne. Jednak eksperci, tacy jak profesor Zhang Jun, podkreślają, że te działania nie są „zrównoważone” i potrzebne są długoterminowe mechanizmy zwiększające dochody mieszkańców.
Obawy młodego pokolenia
Xi Jinping jest świadomy, że młodsze pokolenie w Chinach jest zniechęcone i martwi się o swoją przyszłość. To może stanowić zagrożenie dla partii komunistycznej, prowadząc do protestów. Raport Freedom House wskazuje na wzrost protestów z powodu problemów finansowych, choć są one szybko tłumione.
Nowe kierunki eksportu
Chiny zaczynają szukać nowych rynków zbytu, zwłaszcza w Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Łacińskiej i Afryce. Xi postrzega kryzys jako szansę na dalsze zmiany i rozwój nowych rynków. „W krótkim okresie niektórzy chińscy eksporterzy będą mocno dotknięci,” mówi profesor Zhang. „Jednak chińskie firmy podejmą inicjatywę, aby dostosować kierunki eksportu.” Wzrost handlu z krajami Globalnego Południa może być korzystny dla Chin.
Wnioski z konfliktu handlowego
Trump, wprowadzając cła, zmusił Chiny do dywersyfikacji swoich rynków eksportowych. Teraz, gdy prezydent USA zasugerował możliwość obniżenia ceł, chińskie media społecznościowe zaczęły komentować, że „Trump się wycofał”. Chiny stają przed wyzwaniami, ale Xi liczy na to, że Pekin przetrwa dłużej niż Waszyngton w tej rywalizacji o władzę.