- Wzrosty na Wall Street wynikają z optymizmu inwestorów.
- Nowe porozumienie handlowe między USA a Wielką Brytanią zostało ogłoszone.
- Trump wyraził nadzieję na owocne negocjacje z Chinami.
- Rezerwa Federalna USA utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
- Akcje technologiczne wzrosły po zniesieniu ograniczeń dotyczących chipów.
Wzrosty na Wall Street są efektem złagodzenia napięć w wojnie handlowej, co przyczyniło się do optymizmu wśród inwestorów. Na zamknięciu sesji, indeks Dow Jones Industrial wzrósł o 0,62 proc., osiągając wartość 41.368,45 pkt. Wzrosty odnotowały również inne indeksy, w tym Russell 2000, który zyskał 2,06 proc., osiągając 2.030,31 pkt. Spadek indeksu VIX o 4,88 proc. do 22,39 pkt. wskazuje na zmniejszenie obaw o zmienność rynku.
Nowe porozumienie handlowe
Prezydent USA Donald Trump ogłosił zarys umowy handlowej z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, w ramach której utrzymano 10-proc. cło na towary importowane z Wielkiej Brytanii. Londyn zgodził się natomiast na obniżenie ceł do 1,8 proc. z 5,1 proc. oraz na zapewnienie większego dostępu do rynku dla amerykańskich towarów. To porozumienie jest pierwszym od czasu, gdy Trump nałożył szereg ceł na partnerów handlowych po swoim powrocie do Białego Domu w styczniu.
Oczekiwania wobec Chin
Trump wyraził nadzieję na owocne negocjacje handlowe z Chinami, które mają się odbyć w najbliższy weekend. Prezydent zaznaczył, że cła na chińskie towary nie mogą przekroczyć 145 proc., co oznacza, że mogą jedynie maleć. „Myślę, że będziemy mieć dobry weekend z Chinami. Myślę, że mają wiele do zyskania” – powiedział Trump, podkreślając, że istnieje rosnący optymizm co do możliwości zawarcia umów przed 9 lipca.
Reakcje rynku na decyzje Fed
W środę, 7 maja, Rezerwa Federalna USA zdecydowała się utrzymać referencyjną jednodniową stopę oprocentowania pożyczek w przedziale od 4,25 proc. do 4,5 proc. Eric Sterner, dyrektor ds. inwestycji w Apollon Wealth Management, zauważył, że Fed powinien podejmować decyzje w oparciu o dane, a nie o polityczne napięcia związane z cłami. „Nie powinien wstrzymywać potencjalnych obniżek stóp procentowych z powodu tendencji Trumpa do wykorzystywania gróźb wprowadzenia ceł jako metody negocjacyjnej” – dodał Sterner.
Wzrosty w sektorze technologicznym
Akcje technologiczne zyskały na wartości po ogłoszeniu przez administrację Trumpa decyzji o zniesieniu ograniczeń dotyczących chipów z ery Bidena. Akcje Alphabet wzrosły o 2 proc., a firma ogłosiła, że nadal odnotowuje wzrost liczby zapytań wyszukiwania. Z kolei akcje Boeinga wzrosły o prawie 4 proc. po sugestii sekretarza handlu Howarda Lutnicka, że umowa handlowa z Wielką Brytanią może prowadzić do zamówienia na samoloty Boeing o wartości wielu miliardów dolarów.
Statystyki rynku pracy
W kontekście rynku pracy, liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 228 tys. w ubiegłym tygodniu, co jest wynikiem lepszym od prognoz ekonomistów, którzy spodziewali się 230 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 1,879 mln, co również jest lepszym wynikiem od oczekiwań. Dodatkowo, zapasy amerykańskich hurtowników wzrosły o 0,4 proc. w marcu, co może wskazywać na stabilizację w gospodarce.
Wzrosty na Wall Street oraz pozytywne sygnały z rynku pracy mogą sugerować, że inwestorzy są optymistycznie nastawieni do przyszłości gospodarki USA, mimo trwających negocjacji handlowych i niepewności związanej z polityką celną.