- W Polsce w latach 2010-2020 wzrosło spożycie alkoholu o 1 litr na osobę.
- W Unii Europejskiej ogólny trend to spadek konsumpcji alkoholu o 0,5 litra na osobę.
- Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że nawet minimalne spożycie alkoholu jest niebezpieczne dla zdrowia.
- W 2019 roku niemal co piąty dorosły w UE zgłosił intensywne picie alkoholu przynajmniej raz w miesiącu.
- Specjaliści ds. zdrowia apelują o ograniczenie konsumpcji alkoholu w Polsce z powodu jej negatywnych skutków zdrowotnych.
W Polsce w ciągu ostatniej dekady odnotowano wzrost spożycia alkoholu, mimo ogólnego trendu spadkowego w Unii Europejskiej, gdzie w latach 2010-2020 konsumpcja zmniejszyła się o 0,5 litra na osobę. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że nawet minimalne spożycie alkoholu jest niebezpieczne dla zdrowia.
Zmiany w spożyciu alkoholu w Europie
W latach 2010-2020 w Unii Europejskiej zauważono ogólny spadek spożycia alkoholu, jednak niektóre państwa, w tym Polska, odnotowały wzrost. W regionie europejskim WHO, obejmującym 53 kraje, konsumpcja alkoholu spadła z 12 litrów na osobę w 2000 roku do 9,5 litra w 2020 roku.
Statystyki dotyczące konsumpcji
- W 2020 roku średnie spożycie alkoholu w krajach UE wyniosło 9,8 litra na osobę.
- Najwyższe spożycie zanotowano w Niemczech (10,6 litra) oraz Francji (10,4 litra).
- W Polsce spożycie wzrosło o 1 litr na osobę w latach 2010-2020.
Procentowe zmiany w konsumpcji
Największy procentowy spadek spożycia alkoholu odnotowano w Grecji (24,1 proc.), Holandii (20,9 proc.) oraz Hiszpanii (20,4 proc.). Z kolei największy wzrost zanotowano na Łotwie (23,5 proc.).
Polityki redukcji spożycia alkoholu
Wiele państw europejskich wprowadziło polityki mające na celu ograniczenie konsumpcji alkoholu, takie jak opodatkowanie czy zakazy reklamy. Jednak skuteczność tych działań jest ograniczona przez słabe egzekwowanie przepisów.
Intensywne picie alkoholu
W 2019 roku niemal co piąty dorosły w krajach UE zgłosił intensywne picie alkoholu przynajmniej raz w miesiącu. Mężczyźni częściej niż kobiety deklarowali takie zachowanie, z najwyższym odsetkiem w Rumunii (55,2 proc.).
Podsumowanie
Wzrost spożycia alkoholu w Polsce w kontekście ogólnego spadku w Europie budzi niepokój wśród specjalistów ds. zdrowia. Apelują oni o ograniczenie konsumpcji, wskazując na jej negatywne skutki zdrowotne.