- W pierwszym kwartale 2025 roku w Polsce zarejestrowano 142 tys. nowych samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 2,5 proc. w porównaniu do 2024 roku.
- Rejestracje samochodów przez klientów indywidualnych wzrosły o 11 proc., osiągając około 50 tys. pojazdów.
- Segment premium zanotował wzrost o 5,6 proc., z prawie 38 tys. zarejestrowanych aut.
- Wzrost rejestracji samochodów z napędami alternatywnymi wyniósł 14,7 proc., osiągając ponad 83,5 tys. sztuk.
- W segmencie pojazdów ciężarowych odnotowano spadek rejestracji o 12,5 proc., z około 6,3 tys. pojazdów.
W pierwszym kwartale 2025 roku w Polsce zarejestrowano 142 tys. nowych samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 2,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2024 roku, według raportu KPMG i PZPM.
Wzrost rejestracji samochodów
W pierwszym kwartale 2025 roku zarejestrowano w Polsce 142 tys. nowych samochodów osobowych, co stanowi wzrost o 2,5 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2024 roku. W tym samym czasie klienci instytucjonalni zarejestrowali 92,4 tys. pojazdów, co oznacza spadek o 1,6 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Wzrosła natomiast liczba nabytych nowych aut przez klientów indywidualnych o 11 proc., osiągając około 50 tys. rejestracji.
Segmenty rynku
Wzrost rejestracji był szczególnie widoczny w segmencie premium, gdzie zarejestrowano prawie 38 tys. sztuk, co oznacza wzrost o 5,6 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. W segmencie marek popularnych wzrost wyniósł 1,4 proc., osiągając ponad 104 tys. rejestracji.
Opinie ekspertów
Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, ocenił, że „pierwszy kwartał 2025 roku możemy zaliczyć do bardzo udanych”. Podkreślił, że mimo mniejszego wzrostu w porównaniu do 2024 roku, wynik ten należy uznać za bardzo dobry. Faryś zauważył również, że „zdecydowanie wzrosła” liczba pojazdów kupowanych przez klientów indywidualnych, co jego zdaniem jest pozytywnym trendem, ponieważ „powoduje pewnego rodzaju zrównoważenie rynku”.
Rejestracje pojazdów alternatywnych
W pierwszym kwartale 2025 roku w Polsce zarejestrowano ponad 83,5 tys. samochodów osobowych z napędami alternatywnymi, co stanowi wzrost o 14,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2024 roku. Przemysław Szywacz z KPMG zauważył, że wzrost zainteresowania samochodami elektrycznymi występuje zarówno w Polsce, jak i na głównych rynkach europejskich. Wskazał na uruchomienie nowego programu wsparcia „NaszEauto”, który oferuje dotacje do 40 tys. złotych na zakup elektrycznych samochodów osobowych.
Rejestracje innych pojazdów
Raport wskazuje również na wzrost rejestracji nowych przyczep i naczep, które wyniosły 5,2 tys. sztuk, co przekłada się na wzrost o 6,7 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Liczba rejestracji motorowerów wzrosła o 10,9 proc. do 2,4 tys. sztuk. W segmencie pojazdów ciężarowych odnotowano jednak spadek rejestracji o 12,5 proc., osiągając około 6,3 tys. pojazdów.