Wzrost pacjentów z chorobami jelit w Sosnowcu i Zabrzu

Oddziały gastroenterologiczne w Sosnowcu i Zabrzu zawarły porozumienie o współpracy w zakresie leczenia młodych pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit. Inicjatywa ma na celu zapewnienie płynnego przejścia z opieki pediatrycznej do leczenia dorosłych.

  • Oddziały gastroenterologiczne w Sosnowcu i Zabrzu zawarły porozumienie o współpracy w leczeniu młodych pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit.
  • Celem inicjatywy jest zapewnienie płynnego przejścia z opieki pediatrycznej do leczenia dorosłych.
  • Porozumienie dotyczy Oddziału Gastroenterologii w Sosnowcu oraz Oddziału Gastroenterologii i Hepatologii Dzieci w Zabrzu.
  • Nieswoiste choroby zapalne jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, najczęściej diagnozowane są między 20. a 40. rokiem życia, ale 25% pacjentów ma mniej niż 20 lat.
  • Przewlekły charakter tych schorzeń wiąże się z długotrwałą farmakoterapią, hospitalizacjami oraz potrzebą leczenia chirurgicznego.

Porozumienie między szpitalami

Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Oddziałem Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Zapaleń Jelit w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu a Oddziałem Gastroenterologii i Hepatologii Dzieci w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu.

Korzyści dla pacjentów

Jak podkreślili lekarze, „to niewątpliwie szansa na lepszą koordynację opieki dla tych, którzy po osiągnięciu pełnoletności potrzebują kontynuacji specjalistycznego wsparcia oraz diagnostyki na najwyższym poziomie. Teraz powinno to być łatwiejsze”.

Nieswoiste choroby zapalne jelit

Nieswoiste choroby zapalne jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, to przewlekłe schorzenia o podłożu autoimmunologicznym. Choć najczęściej diagnozowane są między 20. a 40. rokiem życia, około 25 proc. pacjentów nie ukończyło 20 lat.

Wyzwania w leczeniu

Przewlekły charakter tych schorzeń i często nieprzewidywalny przebieg wiążą się z wieloletnią farmakoterapią, hospitalizacjami, a nierzadko z potrzebą leczenia chirurgicznego, jak zaznaczył konsultant wojewódzki w dziedzinie gastroenterologii dr n. med. Dawid Szkudłapski.

Poradnia w Sosnowcu

Od 2023 roku w sosnowieckim szpitalu działa Poradnia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit, w której dotychczas zarejestrowało się ponad 630 pacjentów. Wraz z oddziałem stanowi ona jeden z największych w regionie ośrodków leczenia NChZJ, prowadzący opiekę szpitalną, ambulatoryjną i w ramach programów lekowych.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments