- Rzepak podrożał o 0,3% na paryskiej giełdzie, osiągając wzrost o 7,3% w porównaniu do roku ubiegłego.
- Nowy kontrakt na rzepak z dostawą w sierpniu jest wyceniany o kilka do kilkunastu procent niżej od starych zbiorów.
- Ropa Brent i WTI notują spadki cen, zbliżając się do czteroletnich minimów.
- Amerykańska soja podrożała o 0,8%, ale w skali rocznej cena spadła o 9,3%.
- Canola wzrosła o 1,5% w skali tygodnia, osiągając wzrost o 13,3% w porównaniu do roku ubiegłego.
W minionym tygodniu na światowych giełdach odnotowano spadki cen większości kontraktów na oleiste, z wyjątkiem rzepaku, który podrożał o 0,3 proc. na paryskiej giełdzie.
Notowania rzepaku
W ostatnim tygodniu miało miejsce ostatnie notowanie rzepaku w kontrakcie z dostawą w maju, obejmującym stare zbiory. Nowy kontrakt na rzepak z dostawą w sierpniu był wyceniany o kilka do kilkunastu proc. niżej od starych zbiorów. W piątek notowania rzepaku w kontrakcie sierpniowym wzrosły o 2,1 proc., osiągając cenę 471,75 euro za tonę (2017 zł/t), co stanowi wzrost o 7,3 proc. w porównaniu do roku ubiegłego.
Spadki cen ropy
Na światowych rynkach ropy powróciły spadki cen. Ropa Brent i WTI zbliżyły się do niedawno osiągniętych ponad czteroletnich minimów. W związku z tym, oleje roślinne również notowały spadki cen. Mimo to, tydzień notowań nasion oleistych można uznać za korzystny, biorąc pod uwagę, że znaczna część oleistych jest wykorzystywana do produkcji biopaliw.
Notowania soi i canoli
Amerykańska soja w piątek podrożała o 0,8 proc., osiągając cenę 385,34 USD/t. W ujęciu rocznym cena soi spadła o 9,3 proc., a w skali tygodnia obniżyła się o 0,1 proc. Notowania kanadyjskiej canoli wzrosły o 1,5 proc., wynosząc 693,30 CAD/t, co oznacza wzrost o 13,3 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. W skali tygodnia canola potaniała o 0,6 proc.
Trendy na giełdach
Na giełdzie w Chicago w przypadku soi dominuje długoterminowy trend spadkowy, a także średnioterminowy i krótkoterminowy. W przypadku canoli w Winnipeg obserwuje się długoterminowy i średnioterminowy trend spadkowy, natomiast krótkoterminowy trend jest wzrostowy.