- Wystawa "Romantyczny Brutalizm" w Warszawie dostępna do 14 maja.
- Kuratorska opieka Federici Sali łączy tradycję z nowoczesnością w polskim designie.
- Ekspozycja prezentuje prace 26 współczesnych twórców oraz 11 wybitnych postaci XX wieku.
- Wystawa inauguruje działalność Fundacji Visteria, wspierającej polskie rzemiosło artystyczne.
- Promocja polskiego designu na arenie międzynarodowej jako kluczowy cel wystawy.
Do 14 maja w Warszawie można zobaczyć wystawę „Romantyczny Brutalizm”, uznaną przez „The New York Times” za jedną z 12 najważniejszych na Milan Design Week 2025, która prezentuje historię i współczesność polskiego designu.
Wystawa „Romantyczny Brutalizm”
Wystawa „Romantyczny Brutalizm. Podróż w głąb polskiego rzemiosła i designu” jest dostępna bezpłatnie w historycznej Willi Gawrońskich w Al. Ujazdowskich 23. Ekspozycja przyciąga uwagę światowych mediów i jest jednym z najważniejszych projektów kuratorskich tegorocznego sezonu.
Kuratorska opieka i koncepcja
Kuratorską opiekę nad projektem objęła Federica Sala, włoska krytyczka designu, która zestawiła najnowsze realizacje młodych twórców z ponadczasowym dziedzictwem polskiego rzemiosła. Sala podkreśla, że wystawa to „dialog między tradycją a nowym rozumieniem natury i materiału, który przekracza granice użytkowości”.
Refleksja nad polskim projektowaniem
Ekspozycja ukazuje, jak idea brutalizmu zyskuje nowe, bardziej emocjonalne oblicze. „Romantyczny Brutalizm” łączy surowość formy z delikatnością detalu oraz bliskością z naturą. Wystawa jest także wnikliwą refleksją nad kondycją polskiego projektowania.
Prace współczesnych twórców
Wystawa prezentuje prace 26 współczesnych twórców, takich jak Jan Ankiersztajn, Zofia Chylak, Marcin Rusak, Agnieszka Owsiany, Aleksandra Zawistowska i Marcin Kubera. Ich dzieła są twórczą kontynuacją historii polskiego wzornictwa.
Uzupełnienie ekspozycji
Uzupełnieniem prezentacji są prace 11 wybitnych postaci polskiego wzornictwa XX wieku, w tym Magdaleny Abakanowicz, Zbigniewa Horbowego, Antoniego Rząsy, Władysława Wołkowskiego i Krystyny Wojtyny-Drouet. Takie zestawienie tworzy pełnowymiarowy obraz polskiego projektowania.
Fundacja Visteria
Wystawa inauguruje działalność Fundacji Visteria, nowej instytucji wspierającej rozwój polskiego rzemiosła artystycznego. Fundacja została powołana przez Katarzynę Jordan i ma na celu promocję projektantów za granicą. W jej radzie zasiadają wybitni eksperci, a misją fundacji jest edukacja oraz tworzenie platformy współpracy dla projektantów z Europy Środkowo-Wschodniej.
Podsumowanie
Jak mówi Katarzyna Jordan, „to idealny moment, by świat spojrzał na współczesnych polskich twórców – nie jako lokalnych rzemieślników, ale autorów nowego języka designu”. Wystawa „Romantyczny Brutalizm” stanowi ważny krok w kierunku promocji polskiego rzemiosła i designu na arenie międzynarodowej.