Wysokie poparcie dla ustawy o psychoterapii w Polsce

Konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy o zawodzie psychoterapeuty wywołały ogromne zainteresowanie, co potwierdza ponad 7500 otrzymanych opinii. Aż 72 proc. uczestników opowiedziało się za wprowadzeniem regulacji dotyczących tego zawodu, co jest znaczącym sygnałem dla przyszłości psychoterapii w Polsce.

Wyniki konsultacji społecznych

Sejmowe konsultacje społeczne, które dotyczyły projektu ustawy o zawodzie psychoterapeuty, przyniosły wiele cennych informacji. W ich ramach złożono łącznie 7575 opinii i uwag. Wyniki mówią same za siebie: 72 proc. respondentów poparło wprowadzenie ustawy, a 61 proc. zgodziło się z rozwiązaniami przedstawionymi przez Grupę Roboczą, które stały się podstawą poselskiego projektu. Co więcej, 58 proc. uczestników nie widzi innej drogi do uregulowania tej kwestii niż ustawowa.

Demografia uczestników

Warto zwrócić uwagę na demografię uczestników konsultacji. Zdecydowaną większość stanowili kobiety, które stanowiły 75 proc. wszystkich biorących udział w dyskusji. W sumie w konsultacjach wzięły udział 5672 kobiety i 1903 mężczyzn. Najliczniejszą grupę wiekową tworzyły osoby w przedziale 40-49 lat (33 proc.) oraz 30-39 lat (30 proc.).

Opinie na temat potrzeby ustawy

W kontekście potrzeby przyjęcia ustawy, większość respondentów wyraziła pozytywne stanowisko. W skali od 1 (zdecydowany brak zgody) do 5 (zdecydowana zgoda), aż 5236 osób (69 proc.) wybrało opcję 5, co wskazuje na silne poparcie dla regulacji. Zaledwie 1784 osoby (24 proc.) wyraziły zdecydowany brak zgody.

Akceptacja rozwiązań zawartych w projekcie

Podobnie wyglądały odpowiedzi na pytanie o akceptację rozwiązań zawartych w projekcie ustawy. 4112 osób (54 proc.) wybrało opcję 5, podczas gdy 2312 osób (31 proc.) wybrało opcję 1. Większość uczestników, bo aż 90 proc. (6849 osób), uważała, że regulacje zawarte w projekcie dotyczą ich bezpośrednio.

Opinie na temat skutków zmian

W odniesieniu do skutków proponowanych zmian, większość uczestników konsultacji zgodziła się z przedstawionymi ocenami. 3990 osób (53 proc.) zgodziło się z oceną skutków społecznych, 3568 osób (47 proc.) z oceną skutków gospodarczych, a 3453 osoby (46 proc.) z oceną skutków finansowych. Z kolei 3781 osób (50 proc.) zgodziło się z oceną skutków prawnych.

Inicjatywa legislacyjna

Projekt ustawy o zawodzie psychoterapeuty powstał w wyniku niemal dwuletnich prac, które rozpoczęły się w poprzedniej kadencji Sejmu dzięki Zespołowi Parlamentarnemu ds. ustawy o zawodzie psychoterapeuty. W prace nad projektem zaangażowana była Grupa Robocza, w skład której weszło 38 stowarzyszeń reprezentujących różne podejścia psychoterapeutyczne.

Wsparcie dla projektu

Krajowy Konsultant ds. Psychoterapii, Łukasz Müldner-Nieckowski, wyraził wdzięczność za liczne uwagi i opinie, podkreślając ich publiczną dostępność oraz trwające prace nad uwzględnieniem konstruktywnych pomysłów. Anna Grzelka, kierująca pracami legislacyjnymi w ramach Grupy Roboczej, zaznaczyła, że celem jest stworzenie sensownych i efektywnych ram dla psychoterapeutów w Polsce.

Projekt ustawy zyskał również poparcie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz ponad 93 naukowców, w tym 20 profesorów zajmujących się psychoterapią. Ponadto, wsparcie wyraziło ponad 330 superwizorów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Psychiatrycznego oraz innych stowarzyszeń.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!