Wypalenie zawodowe ratowników medycznych w Polsce

Wyniki badania przeprowadzonego wśród ratowników medycznych wskazują na rosnące ryzyko wypalenia zawodowego. 75 procent ankietowanych przyznało, że traktuje niektórych pacjentów jak przedmioty. Zjawisko to może dotknąć całej grupy zawodowej, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania.

  • 75% ratowników medycznych traktuje niektórych pacjentów jak przedmioty, co zwiększa ryzyko wypalenia zawodowego.
  • W Polsce pracuje około 16 tysięcy ratowników medycznych, a część z nich działa poza systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego.
  • Badania przeprowadzone przez dr Monikę Szkultecką-Dębka miały na celu ocenę poziomu wypalenia wśród ratowników medycznych.
  • W badaniach wzięło udział 150 ratowników, z czego 76% aktualnie wykonuje ten zawód, a średni czas pracy wynosił prawie 10 lat.
  • W badaniach wykorzystano kwestionariusze LBQ i MBI do analizy wypalenia zawodowego.

Skala problemu

W Polsce pracuje około 16 tysięcy ratowników medycznych, z czego część z nich działa poza systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. W ostatnich latach zauważono wzrost stresu i agresji ze strony pacjentów, co może prowadzić do wypalenia zawodowego.

Badania nad wypaleniem

Badania przeprowadzone przez dr Monikę Szkultecką-Dębka z fundacji Instytut Qualitas Vitae miały na celu ocenę poziomu wypalenia wśród ratowników medycznych. W pierwszym etapie badania oceniano, czy grupa ta jest zagrożona wypaleniem, a następnie porównywano wyniki testów.

Metody badawcze

W badaniach wykorzystano dwa kwestionariusze: LBQ (Link Burnout Questionnaire) oraz MBI (Maslach Burnout Inventory). LBQ analizuje wypalenie zawodowe w kontekście wyczerpania psychofizycznego, zaangażowania w relacje w pracy oraz efektywności zawodowej. MBI składa się z 22 pozycji, które oceniają emocjonalne wyczerpanie, depersonalizację oraz poczucie osobistych osiągnięć.

Wyniki badań

W badaniach wzięło udział 150 ratowników medycznych, z czego 76 procent aktualnie wykonuje ten zawód. Średni czas pracy w obecnym miejscu wynosił prawie 10 lat, a mediana wieku respondentów to 35 lat. W podskali dotyczącej wyczerpania emocjonalnego, 60 procent respondentów wskazało na wysoki poziom wyczerpania.

Depersonalizacja w pracy

Wyniki dotyczące depersonalizacji również są niepokojące. 75 procent respondentów przyznało, że ma wrażenie, iż traktuje niektórych pacjentów jak przedmioty. Ponadto, 45 procent wskazało na średni poziom depersonalizacji, mówiąc o obojętności wobec ludzi.

Poczucie osiągnięć

W zakresie poczucia osobistych osiągnięć, 40 procent badanych obawia się, że ich praca czyni ich mniej współczującymi. Wyniki w tej podskali utrzymują się na średnim poziomie, co może sugerować, że ratownicy medyczni mają wątpliwości co do wpływu swojej pracy na życie innych.

Wnioski ekspertów

Dr Szkultecka-Dębek podkreśliła, że wstępna analiza wskazuje na narażenie ratowników medycznych na wypalenie zawodowe. Wysokie wyniki w podskali emocjonalnego wyczerpania oraz zmienność w podskali depersonalizacji mogą wskazywać na różnice w doświadczeniach zawodowych. Ekspertka zaznaczyła, że brak zmian w warunkach pracy może prowadzić do dalszego pogłębiania się problemu wypalenia zawodowego w tej grupie.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments