Wymiana ognia na granicy Indii i Pakistanu

W ciągu ostatnich trzech nocy miały miejsce wymiany ognia między siłami indyjskimi a pakistańskimi na granicy w spornym regionie Kaszmir. Incydenty te nastąpiły po ataku terrorystycznym w indyjskim stanie Dżammu i Kaszmir, w którym zginęło 26 cywilów. Informacje te przekazała w niedzielę indyjska armia.

  • W ciągu ostatnich trzech nocy miały miejsce wymiany ognia między siłami indyjskimi a pakistańskimi na granicy w Kaszmirze.
  • Incydenty te nastąpiły po ataku terrorystycznym w Dżammu i Kaszmirze, w którym zginęło 26 cywilów.
  • Indie oskarżyły Pakistan o odpowiedzialność za atak, który określono jako „najbardziej śmiercionośny atak na cywilów w regionie od 2000 r.”.
  • Premier Indii, Narendra Modi, zadeklarował determinację w walce z terroryzmem i ściganiu sprawców ataków.
  • Pakistan odrzucił oskarżenia Indii, uznając je za „bezpodstawne” i wzywając do neutralnego śledztwa.

Wzrost napięć w Kaszmirze

Indyjska armia poinformowała, że doszło do „niesprowokowanego” ostrzału z broni ręcznej, który miał być zainicjowany przez Pakistan wzdłuż Linii Kontroli (LOC). Wojska indyjskie odpowiedziały na ten atak, jednak nie ujawniono informacji o ewentualnych ofiarach. Podobne incydenty miały miejsce w ciągu dwóch poprzednich nocy, co wskazuje na narastające napięcia w regionie.

Atak terrorystyczny jako przyczyna eskalacji

Wzrost napięć między Indiami a Pakistanem nastąpił po ataku terrorystycznym, który miał miejsce we wtorek w okolicach miasta Pahalgam. W wyniku tego ataku zginęło 26 osób, a 17 zostało rannych. Indie oskarżyły Pakistan o odpowiedzialność za ten incydent, określając go jako „najbardziej śmiercionośny atak na cywilów w regionie od 2000 r.”. Pakistan odrzucił te oskarżenia, a premier Shehbaz Sharif uznał je za „bezpodstawne” i wezwał do przeprowadzenia „neutralnego śledztwa”.

Reakcja indyjskiego rządu

Premier Indii, Narendra Modi, obiecał, że będzie ścigał „terrorystów” i ich wspólników „do końca świata”. Tego rodzaju deklaracje wskazują na determinację rządu indyjskiego w walce z terroryzmem oraz w obronie bezpieczeństwa swoich obywateli.

Międzynarodowe apele o powściągliwość

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała oba kraje do „maksymalnej powściągliwości” w obliczu narastających napięć. Arabia Saudyjska ogłosiła, że podejmuje działania mające na celu uniknięcie dalszej eskalacji konfliktu, a Iran zaproponował mediację w tej sprawie.

Historia konfliktu w Kaszmirze

Kaszmir, zamieszkiwany głównie przez muzułmanów, jest regionem spornym, który częściowo należy do Indii, a częściowo do Pakistanu. Oba kraje wysuwają roszczenia do całości tego terytorium. Od 1989 roku w indyjskim Kaszmirze trwa antyindyjska rebelia, która kosztowała życie dziesiątek tysięcy osób. Indie oskarżają Pakistan o wspieranie tej rebelii, co dodatkowo zaostrza sytuację w regionie.

Źródło: dziennik.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!