- Uczniowie przystąpili do egzaminów maturalnych 5 maja 2025 roku.
- Egzamin maturalny z matematyki trwa 180 minut i wymaga minimum 15 punktów do zdania.
- Pisemna matura z języka polskiego składa się z trzech części, a zdanie wymaga zdobycia 18 punktów.
- Ustny egzamin z języka obcego nowożytnego trwa 15 minut i wymaga minimum 9 punktów do zdania.
- Wyniki egzaminów maturalnych będą miały kluczowe znaczenie w rekrutacji na studia.
W poniedziałek, 5 maja 2025 roku, uczniowie szkół ponadpodstawowych przystąpili do egzaminów maturalnych, które odbywają się według nowych zasad wprowadzonych w 2024 roku, znanych jako formuła 2023.
Egzamin maturalny z matematyki
Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym trwa 180 minut i obejmuje od 29 do 40 zadań. Łączna liczba punktów, jakie można uzyskać, wynosi 50. Zdający będą rozwiązywać od 20 do 25 zadań zamkniętych, za które można otrzymać 25 punktów, oraz od 9 do 15 zadań otwartych, również na 25 punktów. Aby zdać, należy uzyskać co najmniej 30% punktów, co oznacza zdobycie minimum 15 punktów.
Egzamin maturalny z języka polskiego
Pisemna matura z języka polskiego, która jest obowiązkowa, składa się z trzech części. W pierwszej części, dotyczącej języka polskiego w użyciu, można zdobyć 10 punktów, co stanowi około 17% możliwych do zdobycia punktów. Druga część, test historycznoliteracki, pozwala na uzyskanie 15 punktów (25% całości), a trzecia część, wypracowanie, to maksymalnie 35 punktów (około 58% całości). Łącznie zdający muszą zdobyć 18 punktów, aby zdać egzamin.
Egzamin ustny z języka polskiego
Ustny egzamin maturalny z języka polskiego trwa 30 minut. Aby go zdać, należy uzyskać minimum 9 punktów z maksymalnych 30 punktów. Egzaminatorzy oceniają wypowiedzi w czterech kryteriach.
Egzamin z języka obcego nowożytnego
Ustny egzamin z języka obcego nowożytnego trwa 15 minut. Po wylosowaniu zestawu zadań, zdający przystępuje do egzaminu, który obejmuje rozmowę wstępną, zadanie egzaminacyjne oraz wypowiedź na podstawie materiału stymulującego. Łącznie można zdobyć 30 punktów, a aby zdać, należy uzyskać minimum 9 punktów. Pisemny egzamin trwa 120 minut i składa się z czterech części, z maksymalną liczbą punktów wynoszącą 60. Aby zdać, trzeba zdobyć co najmniej 18 punktów.
Egzaminy z przedmiotów dodatkowych
Egzamin maturalny z biologii trwa 180 minut i obejmuje od 20 do 25 zadań, z maksymalną liczbą punktów wynoszącą 60. Egzamin z fizyki również trwa 180 minut, a zdający mogą uzyskać 60 punktów. Egzamin z geografii, który trwa 180 minut, pozwala na zdobycie maksymalnie 60 punktów, a egzamin z historii trwa tyle samo i również daje możliwość uzyskania 60 punktów. Egzamin z wiedzy o społeczeństwie trwa 180 minut i składa się z 8 do 11 zadań zamkniętych oraz 29 do 34 zadań otwartych, z maksymalną liczbą punktów wynoszącą 60.
Podsumowanie
Wszystkie egzaminy maturalne, zarówno obowiązkowe, jak i dodatkowe, mają na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów. Wyniki z egzaminów będą miały istotne znaczenie przy rekrutacji na studia.