- Maturzyści przystąpili do egzaminu z matematyki 6 maja 2025 roku.
- Na portalach społecznościowych opublikowano zdjęcia arkusza maturalnego po rozpoczęciu egzaminu.
- Wniesienie urządzenia telekomunikacyjnego na egzamin skutkuje unieważnieniem.
- Unieważnienie egzaminu oznacza brak możliwości przystąpienia do sesji poprawkowej w tym roku.
- CKE analizuje sytuację i może złożyć zawiadomienie do odpowiednich służb.
We wtorek, 6 maja 2025 roku, maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym, który jest obowiązkowy. W trakcie egzaminu doszło do incydentu, w którym na portalach społecznościowych opublikowane zostały zdjęcia arkusza maturalnego.
Incydent z wyciekiem
Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) wydała komunikat, w którym zapewniła, że „żadne informacje dotyczące zadań egzaminacyjnych nie zostały ujawnione przed godziną rozpoczęcia egzaminu maturalnego z matematyki, tj. przed godziną 9:00”. Po rozpoczęciu egzaminu, pierwsze zdjęcia arkusza pojawiły się na jednym z serwisów społecznościowych po godz. 9:10. CKE wskazała, że najprawdopodobniej zdjęcia zostały wykonane przez zdającego, który wniósł na salę egzaminacyjną urządzenie telekomunikacyjne.
Regulacje dotyczące egzaminu
Dyrektor CKE, Robert Zakrzewski, podkreślił, że „materiał egzaminacyjny jest tajny do godziny dziewiątej”. Przypomniał również, że na arkuszu znajduje się informacja, iż „Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu”. W przypadku wniesienia na salę egzaminacyjną jakiegokolwiek urządzenia telekomunikacyjnego, skutkuje to unieważnieniem egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.
Konsekwencje unieważnienia
Unieważnienie egzaminu oznacza niezdanie go oraz brak możliwości przystąpienia do egzaminu w sesji poprawkowej. Osoba, której egzamin został unieważniony, może przystąpić do niego dopiero za rok. W ubiegłym roku unieważniono 202 egzaminy maturalne, w tym 53 za wniesienie telefonu na egzamin lub korzystanie z niego w tym czasie.
Analiza sytuacji przez CKE
CKE analizuje sytuację i w przypadku uznania, że istnieje uzasadnione podejrzenie złamania prawa, złoży stosowne zawiadomienie do właściwych służb. W komunikacie podkreślono, że „wykonywanie zdjęć arkusza podczas egzaminu na sali stanowi złamanie przepisów prawa określonych w ustawie o systemie oświaty”.
Zakres zadań na egzaminie
Arkusz egzaminacyjny z matematyki na poziomie podstawowym, rozwiązywany przez maturzystów, zawierał 31 zadań. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych. Maturzyści mogli korzystać z zestawu wzorów matematycznych, cyrkla, linijki oraz prostego kalkulatora. Wśród zadań znalazły się również te dotyczące obliczania prawdopodobieństwa zdarzenia oraz średniej arytmetycznej, mediany i dominanty.