WTO przewiduje spadek handlu w 2025 roku

Światowa Organizacja Handlu (WTO) ostrzegła, że globalny handel może doświadczyć poważnych trudności w 2025 roku, z największymi stratami w Ameryce Północnej. W opublikowanym w środę raporcie WTO ujawniła, że eksport z Ameryki Północnej może spaść o 12,6%, a import o 9,6%, nawet bez wprowadzenia najsurowszych taryf celnych. Prognoza ta opiera się na sytuacji taryfowej z poniedziałku.

  • WTO ostrzega przed poważnymi trudnościami w globalnym handlu w 2025 roku, szczególnie w Ameryce Północnej.
  • Prognozy wskazują na spadek eksportu z Ameryki Północnej o 12,6% i importu o 9,6% bez najsurowszych taryf celnych.
  • Niepewność w polityce handlowej może zaszkodzić globalnemu handlowi i wrażliwym gospodarkom.
  • Dyrektor generalna WTO, Ngozi Okonjo-Iweala, wyraziła obawy o wpływ niepewności na globalny wzrost.
  • Główny ekonomista WTO, Ralph Ossa, zauważył, że niepewność negatywnie wpływa na przepływy handlowe i aktywność gospodarczą.

Obniżone prognozy handlowe

WTO początkowo przewidywała stabilny rozwój handlu w latach 2025-2026, jednak eskalacja wojny handlowej przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa zmusiła organizację do znacznej rewizji tych prognoz. Zgodnie z aktualnym planem Trumpa, handel towarami na całym świecie może zmniejszyć się o 1,5%, jeśli nałożone zostaną najsurowsze taryfy na dziesiątki krajów. Taryfy te, określane jako „najcięższe do tej pory”, są obecnie wstrzymane na 90 dni.

Niepewność w polityce handlowej

Mimo tymczasowego wstrzymania, WTO wskazuje, że poziom niepewności dotyczącej polityki handlowej jest wystarczający, aby zaszkodzić globalnemu handlowi i już kruchym gospodarkom. Dyrektor generalna WTO, Ngozi Okonjo-Iweala, wyraziła silne obawy w raporcie, stwierdzając, że ciągła niepewność może obniżyć globalny wzrost i najbardziej zaszkodzić wrażliwym gospodarkom.

Skutki taryf celnych

Ralph Ossa, główny ekonomista WTO, zauważył: „Nasze symulacje pokazują, że niepewność dotycząca polityki handlowej ma znaczący negatywny wpływ na przepływy handlowe. Zmniejsza eksport i osłabia aktywność gospodarczą.” Ossa ostrzegł również, że taryfy niosą ze sobą poważne niezamierzone konsekwencje, szczególnie w czasie, gdy globalna gospodarka nadal odzyskuje siły po wcześniejszych wstrząsach.

Wzrost protekcjonizmu

Trump już podniósł taryfy na import z Chin do 145% i jego administracja prowadzi negocjacje z Kanadą i Meksykiem w sprawie nowych taryf na towary z tych krajów. Tego rodzaju działania wywierają dodatkową presję na przedsiębiorstwa, które polegają na stabilnych warunkach handlowych w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i planowaniu działalności.

Globalne konsekwencje dla Afryki

Eksperci ds. handlu uważają, że niepewność i możliwy wzrost protekcjonizmu mogą mieć szersze skutki, szczególnie w krajach rozwijających się, które zależą od handlu z bogatszymi gospodarkami. Przemysły takie jak produkcja, technologia i rolnictwo mogą być jednymi z najbardziej dotkniętych.

Wpływ na Nigerię i Afrykę

Dla Nigerii i innych afrykańskich gospodarek spowolnienie globalnego handlu może oznaczać niższy popyt na eksport, taki jak ropa, minerały i produkty rolne. Może to również ograniczyć napływ inwestycji zagranicznych i utrudnić dostęp do rynków globalnych dla afrykańskich firm.

Źródło: radarr.africa
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments