W Polsce istnieje możliwość uzyskania finansowego wsparcia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w przypadku opieki nad chorym członkiem rodziny. Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które sprawują osobistą opiekę nad bliskimi, a jego zasady są ściśle określone w przepisach prawnych.
Zakres opieki i uprawnienia do zasiłku
Zasiłek opiekuńczy jest dostępny dla pracowników objętych ubezpieczeniem chorobowym, którzy muszą zająć się „innym członkiem rodziny”. Kto dokładnie kwalifikuje się do tej kategorii? Mowa tu o małżonkach, rodzicach, rodzicach dzieci, ojczymach, macochach, teściach, dziadkach, wnukach, rodzeństwie oraz dzieciach powyżej 14. roku życia, o ile pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą ubezpieczoną.
Warunki przyznania zasiłku
- Osobista opieka nad członkiem rodziny musi być konieczna.
- Nie przysługuje zasiłek, jeśli w gospodarstwie domowym znajdują się inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę.
Czas trwania wsparcia finansowego
W przypadku opieki nad innym członkiem rodziny, zasiłek opiekuńczy wypłacany jest maksymalnie przez 14 dni w roku kalendarzowym. Łączny okres jego wypłaty, który dotyczy zarówno opieki nad dziećmi, jak i innymi członkami rodziny, nie może przekroczyć 60 dni. Co istotne, niewykorzystane dni opieki nie przechodzą na następny rok, a okresy zwolnień sumują się w ramach danego roku.
Wysokość zasiłku
Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi obecnie 80% podstawy wymiaru. Ta podstawa stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym wystąpiła niezdolność do pracy. Informacje te można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak ubiegać się o zasiłek?
Aby móc skorzystać z zasiłku opiekuńczego, pracownik musi dopełnić określonych formalności i dostarczyć pracodawcy odpowiednie dokumenty. Zasiłek można otrzymać m.in. w sytuacji, gdy matka dziecka, korzystająca z zasiłku macierzyńskiego w czasie 8 tygodni po porodzie, nie jest w stanie zaopiekować się nowo narodzonym dzieckiem. W takiej sytuacji, jako ojciec dziecka lub inny członek najbliższej rodziny, można ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, pod warunkiem przerwania zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej.
Ograniczenia w przyznawaniu zasiłku
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 8 tygodni życia. Warto również pamiętać, że zasiłek opiekuńczy nie przysługuje za okres, w którym nie można spełnić wymogów do jego otrzymania.
Wszystkie te informacje pokazują, jak ważne jest zrozumienie zasad przyznawania zasiłków opiekuńczych oraz konieczność dopełnienia formalności, aby móc skorzystać z przysługującego wsparcia w trudnych chwilach związanych z opieką nad chorym członkiem rodziny.