Wiosenne widowisko na niebie: Kometa C/2025 F2 (SWAN) zbliża się do Słońca

Przygotuj się na spektakl: Kometa C/2025 F2 (SWAN) już w drodze!

Nowa kometa na niebie!

Wielbicieli nocnego nieba czeka w tym roku nie lada widowisko. Na scenie kosmosu pojawiła się nowa kometa – C/2025 F2 (SWAN)! I to właśnie ona może stać się jednym z najciekawszych obiektów do obserwacji tej wiosny. Choć dziś potrzebujemy lornetki lub teleskopu, by ją dostrzec, to z każdym dniem staje się jaśniejsza. A kulminacja tego niebiańskiego spektaklu nastąpi już niebawem – 1 maja 2025 r., gdy kometa znajdzie się najbliżej Słońca.

Odkrycie przez amatorów

Kometa C/2025 F2 (SWAN) została odkryta pod koniec marca 2025 r. Co ciekawe, nie przez wielkie obserwatoria czy kosmiczne teleskopy, a przez grupę astronomów amatorów! Ci pasjonaci natknęli się na tajemniczy obiekt przeglądając publicznie dostępne zdjęcia wykonane przez sondę kosmiczną SOHO.

  • SOHO to misja NASA, wspierana przez Europejską Agencję Kosmiczną.
  • Kamera SWAN (Solar Wind Anisotropies) pomogła już w odkryciu innej komety w 2020 r.

Wśród odkrywców nowej komety znalazł się Michael Matiazzo, znany australijski pasjonat astronomii. To nie jest jego pierwszy „kosmiczny sukces” – w 2020 r. również brał udział w odkryciu wspomnianej komety SWAN. Historia się powtórzyła, a nowy obiekt szybko zyskał nieformalną nazwę „Kometa SWAN F2”!

Skąd pochodzi kometa?

Skąd przybyła kometa C/2025 F2 (SWAN)? Odpowiedź brzmi: z głębokiego kosmosu! Astronomowie zakładają, że pochodzi z tzw. obłoku Oorta – hipotetycznego rezerwuaru lodowych ciał niebieskich, który otacza Układ Słoneczny. Odległość? Od 2 000 do nawet 5 000 jednostek astronomicznych (AU). Jedna AU to około 150 mln km – czyli średnia odległość Ziemi od Słońca. Policzyć to nie jest trudno – mówimy o dystansach sięgających nawet 750 mld km!

Obserwacja komety

Obecnie kometa C/2025 F2 (SWAN) nie jest dostrzegalna gołym okiem, ale to nie znaczy, że nie można jej zobaczyć! Potrzebna będzie lornetka lub teleskop i poranne niebo. Oto kilka wskazówek, jak najlepiej ją wypatrywać:

  • Obserwuj tuż przed wschodem Słońca.
  • Patrz nisko nad wschodnim horyzontem.
  • Znajdź Wielki Kwadrat Pegaza – to dobry punkt odniesienia.

Kometa wkrótce przesunie się w stronę konstelacji Andromedy. Najciekawszy moment? 1 maja 2025 r. To wtedy kometa znajdzie się w tzw. peryhelium, czyli najbliższym punkcie względem Słońca. Będzie znacznie lepiej widoczna, zwłaszcza po zachodzie słońca, w pobliżu gromady Plejad.

Jak wygląda C/2025 F2 (SWAN)?

Choć gołym okiem widzimy jedynie niewyraźny punkcik, to na zdjęciach wykonanych z długim czasem naświetlania prezentuje się naprawdę efektownie. Widać intensywny, zielonkawy kolor jądra oraz cienki, wydłużony ogon, przypominający bicz z mgły.

To właśnie ten ogon sprawia, że komety tak bardzo pobudzają naszą wyobraźnię. A pamiętajmy, że mamy do czynienia z ciałem niebieskim, które przemierza przestrzeń kosmiczną z zawrotną prędkością – nierzadko ponad 100 tys. km/h.

Czy C/2025 F2 (SWAN) będzie widoczna gołym okiem?

Astronomowie są ostrożni w przewidywaniach. Jasność komety może rosnąć, ale równie dobrze może osłabnąć lub rozpaść się w pobliżu Słońca. Takie zjawiska obserwowano już wielokrotnie.

Jednak niezależnie od tego, czy kometa zyska miano „wielkiej komety” widocznej z miast, czy pozostanie atrakcją dla wyposażonych w optykę pasjonatów, jedno jest pewne: to idealna okazja, by przypomnieć sobie, jak piękne i tajemnicze potrafi być niebo nad naszymi głowami.

Więc jeśli masz dostęp do lornetki albo teleskopu – przygotuj się. Nadchodzi majowa noc z kometą w roli głównej!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments