WIG20 spadł o 2,37% 6 maja 2025

WIG20 zakończył dzień 6 maja 2025 roku na poziomie 2 718,17 punktów, co oznacza spadek o 2,37%. Indeks był najgorszym giełdowym benchmarkiem w Europie, co może sugerować początek dłuższej słabości polskiego rynku po udanych pierwszych miesiącach roku.

  • WIG20 zakończył dzień 6 maja 2025 roku na poziomie 2 718,17 punktów, co oznacza spadek o 2,37% i był najgorszym indeksem giełdowym w Europie.
  • W trakcie sesji WIG20 odnotował spadki przekraczające 3%, podczas gdy mWIG40 stracił 0,82%, a sWIG80 wzrósł o 0,17%.
  • Negatywny wpływ na WIG20 miało odcięcie praw do dywidendy z akcji Pekao, co spowodowało spadek kursu akcji o prawie 10%.
  • Akcje innych dużych banków, takich jak PKO BP, mBank i Santander Polska, również taniały, co mogło być związane z ryzykiem sprzedaży akcji przez Banco Santander.
  • Obroty na giełdzie wyniosły 1,77 miliarda złotych, a WIG zanotował spadek o 1,24% w porównaniu do innych rynków.

Spadki na giełdzie

W trakcie sesji WIG20 odnotował spadki przekraczające 3%. W przeciwieństwie do indeksu blue chipów, mWIG40 stracił 0,82%, a sWIG80 wzrósł o 0,17%, osiągając nowy szczyt wszech czasów. WIG zanotował spadek o 1,24% przy obrotach na poziomie 1,77 miliarda złotych.

Porównanie z innymi rynkami

WIG20 był zdecydowanie najgorszym indeksem giełdowym w Europie. Dla porównania, niemiecki DAX zniżkował o 0,6%. W Berlinie miało miejsce polityczne „kryzysiku”, kiedy szef CDU, Friedrich Merz, nie uzyskał wotum zaufania w Bundestagu, co przedłuża okres niepewności w niemieckiej polityce.

Wpływ dywidendy Pekao

Negatywny wpływ na notowania WIG20 miało odcięcie praw do dywidendy z akcji Pekao, które wyniosło 18,36 zł. Akcjonariusze otrzymają dywidendę 23 maja. Kurs akcji Pekao spadł prawie o 10% w porównaniu do poniedziałkowego kursu odniesienia, a skorygowany o dywidendę kurs zaliczył spadek o 2,5%.

Problemy w sektorze bankowym

Akcje innych dużych banków również taniały. Notowania PKO BP zniżkowały o 2,2%, mBanku o 2,7%, a Santander Polska o 2,6%. W przypadku Santandera ryzyko sprzedaży 13% akcji banku przez Banco Santander mogło wpływać na wyprzedaż akcji innych banków. Dodatkowo, jutrzejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej o możliwym cięciu stóp procentowych o 50 pb. może negatywnie wpłynąć na wyniki sektora bankowego.

Ogólna sytuacja na rynku

Przecena polskich blue chipów była szeroka, z prawie 3% stratami akcji CD Projektu i Grupy Kęty oraz blisko 2% spadkami walorów LPP i JSW. WIG20 zasugerował realizację prospadkowej formacji podwójnego szczytu. Na Wall Street indeks S&P500 przerwał serię dziewięciu wzrostowych sesji z rzędu, co może sugerować, że polski rynek akcji, po fenomenalnych pierwszych czterech miesiącach 2025 roku, dojrzał do dłuższej korekty.

Sezonowość na giełdzie

Sezonowość może sprzyjać giełdowym niedźwiedziom, ponieważ okres od maja do października statystycznie przynosi słabsze stopy zwrotu. W związku z tym, inwestorzy mogą być ostrożni w obliczu możliwych dalszych spadków na polskim rynku akcji.

Źródło: bankier.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments