W niedzielę wierni katoliccy zgromadzili się przed Bazyliką św. Marii Większej w Rzymie, aby oddać hołd zmarłemu papieżowi Franciszkowi, który został pochowany tam w sobotę. Miejsce spoczynku papieża, wykonane z białego marmuru z Ligurii, zostało jedynie oznaczone jego łacińskim imieniem „Franciscus”.
Symbolika grobu
Grób papieża Franciszka, umieszczony w niszy obok kaplicy, którą odwiedzał ponad sto razy, jest miejscem modlitwy do ikony Matki Boskiej. Podczas jego 12-letniego pontyfikatu, papież żywił szczególną więź z Maryją. Na kamiennej płycie grobu umieszczono pojedynczą białą różę, a całość oświetlał reflektor.
Ostatnia wola papieża
Miejsce pochówku papieża odzwierciedla jego pragnienie prostoty. Jak powiedział arcybiskup zarządzający bazyliką, Franciszek wybrał to miejsce, ponieważ odzwierciedla jego „skromne, proste i istotne” życie. Papież zmarł w wieku 88 lat w poniedziałek, a jego grób został otwarty dzień po publicznej ceremonii pogrzebowej, w której uczestniczyły setki tysięcy żałobników oraz światowych liderów.
Ostatnia podróż do Bazyliki
Trumna papieża została przewieziona na ostatnią podróż do Bazyliki św. Marii Większej, gdzie zgodnie z jego życzeniem, powitały go dziesiątki ubogich i potrzebujących z Rzymu, w tym więźniowie, migranci, osoby bezdomne i transpłciowe. Po ceremonii publicznej odbyła się prywatna ceremonia pochówku, którą przewodniczył kardynał camerlengo, Kevin Farrell, w której uczestniczyli jedynie wyżsi kardynałowie oraz członkowie rodziny Franciszka.
Rytuały żałobne
Rytuały pogrzebowe dla zmarłego papieża będą trwały przez dziewięć dni po jego pochówku, w czasie których wierni będą się modlić i celebrować jego życie. W tym okresie Watykan przygotowuje się również do wyboru nowego papieża, znanego jako Konklawe, które musi rozpocząć się w ciągu 15 do 20 dni od śmierci papieża. Na razie Stolica Apostolska nie ogłosiła szczegółów dotyczących nadchodzącego konklawę.