Konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy o zawodzie psychoterapeuty wzbudziły ogromne zainteresowanie, co potwierdzają dane mówiące o ponad 7500 otrzymanych opinii. Aż 72 proc. respondentów opowiedziało się za wprowadzeniem regulacji w tym zakresie, co zwiastuje istotne zmiany w polskiej psychoterapii.
Wyniki konsultacji społecznych
W czwartek, 24 kwietnia, poseł Marta Golbik ogłosiła na swoich mediach społecznościowych, że projekt ustawy o zawodzie psychoterapeuty został już odczytany i będzie kontynuowany w procesie legislacyjnym. Komisja jednogłośnie uznała ustawę za zgodną z konstytucją oraz prawem europejskim. Golbik zaznaczyła, że zbliżają się do momentu, w którym zapewnią bezpieczeństwo wszystkim korzystającym z psychoterapii w Polsce.
Wielka liczba uczestników
Sejmowe konsultacje społeczne przyciągnęły uwagę społeczeństwa, co znajduje odzwierciedlenie w łącznej liczbie 7575 opinii i uwag. Jak wynika z informacji prasowej, 72 proc. uczestników opowiedziało się za regulacją zawodu psychoterapeuty, z kolei 61 proc. zgodziło się z proponowanymi rozwiązaniami. Co ciekawe, 58 proc. uczestników nie widzi innej drogi niż ustawowa, aby uregulować kwestie związane z psychoterapią.
Demografia uczestników
Wśród uczestników konsultacji dominowały kobiety, które stanowiły 75 proc. wszystkich biorących udział w tym przedsięwzięciu. W sumie w konsultacjach wzięło udział 5672 kobiet i 1903 mężczyzn. Najliczniejsze grupy wiekowe to osoby w wieku 40-49 lat (33 proc.) oraz 30-39 lat (30 proc.). Co ważne, aż 99 proc. uczestników reprezentowało siebie, a jedynie 45 osób reprezentowało inne podmioty.
Pozytywne stanowisko w sprawie ustawy
Respondenci wyrazili zdecydowane poparcie dla potrzeby wprowadzenia ustawy. W skali od 1 do 5, aż 69 proc. uczestników wybrało opcję 5, co oznacza pełną zgodność z potrzebą regulacji. Z kolei 24 proc. osób wyraziło brak zgody, wybierając opcję 1. Odpowiedzi na pytanie o akceptację zawartych w projekcie rozwiązań były podobne, z 54 proc. głosów na „5” i 31 proc. na „1”.
Bezpośrednie odniesienie do regulacji
Większość uczestników konsultacji zgodziła się, że regulacje zawarte w projekcie dotyczą ich bezpośrednio. Aż 90 proc. uczestników odpowiedziało „tak” na to stwierdzenie. W kontekście alternatywnych rozwiązań, 58 proc. osób odpowiedziało „nie”, wskazując na brak innych opcji niż projektowana ustawa.
Opinie na temat skutków zmian
Analizując oceny skutków proponowanych regulacji, 53 proc. uczestników zgodziło się z oceną skutków społecznych, 47 proc. z gospodarczymi, 46 proc. z finansowymi, a 50 proc. z prawnymi. W odniesieniu do innych skutków, 41 proc. odpowiedziało „nie”, a 30 proc. „tak”. Co więcej, 32 proc. uczestników zauważyło, że zmiany mogą wpłynąć na inne podmioty niż wymienione w projekcie.
Historia projektu ustawy
Projekt ustawy o zawodzie psychoterapeuty jest rezultatem niemal dwuletnich prac, które rozpoczęły się jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu. W jego tworzenie zaangażowana była Grupa Robocza, obejmująca 38 stowarzyszeń reprezentujących różne podejścia psychoterapeutyczne. Krajowy Konsultant ds. Psychoterapii, Łukasz Müldner-Nieckowski, podkreślił, jak istotne były liczne uwagi i opinie, które są dostępne publicznie, oraz trwające prace nad ich uwzględnieniem.
Anna Grzelka, kierująca pracami legislacyjnymi w Grupie Roboczej, zaznaczyła, że celem jest stworzenie sensownych i efektywnych ram dla psychoterapeutów w Polsce. Projekt ustawy uzyskał także poparcie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz ponad 93 naukowców, w tym 20 profesorów zajmujących się psychoterapią. Dodatkowo, wsparcie wyraziło ponad 330 superwizorów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Psychiatrycznego oraz innych stowarzyszeń.