Wielki Piątek jako dzień wolny od pracy? Polacy mają swoje zdanie w sondażu

Wielki Piątek – dzień wolny od pracy? Polacy mają swoje zdanie!

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a z nią odwieczny temat, który co roku budzi emocje – czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Sondaże pokazują, że temat ten wciąż jest na czołowej pozycji w debatach społecznych, a Polacy mają swoje zdanie na ten temat.

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu” aż 49% ankietowanych stwierdziło, że chcieliby, aby Wielki Piątek był dniem wolnym. Z kolei 35% jest przeciwnego zdania, a pozostałe 16% nie ma wyrobionej opinii. Co ciekawe, w porównaniu do zeszłego roku, liczba zwolenników zmniejszyła się o niemal 25 punktów procentowych!

Dlaczego to takie ważne?

Wielki Piątek, obchodzony przez wszystkie główne wyznania chrześcijańskie, to dzień refleksji i zadumy. To właśnie w tym dniu wierni wspominają mękę i śmierć Jezusa. Często jednak w polskim kontekście pojawiają się trudności związane z pracą. Wiele osób, które chcą uczcić ten dzień, zmuszone jest brać urlop, co generuje napięcia w zakładach pracy. A przecież w tym czasie dzieci mają wolne, więc rodzice muszą zapewnić im opiekę, co może być sporym wyzwaniem.

  • Wielki Piątek jest dniem postu i zadumy dla katolików.
  • Wiele osób zmuszonych jest do brania urlopu, by móc uczestniczyć w uroczystościach.
  • W Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów europejskich, Wielki Piątek nie jest dniem wolnym.

Co o tym sądzą Polacy?

Wielu obywateli ma swoje zdanie na temat dni wolnych od pracy. W ubiegłym roku aż 71,2% Polaków popierało pomysł wprowadzenia Wielkiego Piątku jako dnia wolnego, jednak z najnowszych badań wynika, że poparcie to znacznie spadło. Dlaczego? Możliwe, że zmiany w społeczeństwie i podejściu do tradycji mają na to wpływ. Pojawiła się także petycja, która zasugerowała, aby w zamian za wolny Wielki Piątek zrezygnować z 3 maja, uznawanego za Święto Narodowe, co wzbudziło gorącą dyskusję.

Kalendarz dni wolnych w Polsce

Od 2025 roku w polskim kalendarzu będzie 14 dni wolnych od pracy, w tym Wigilia Bożego Narodzenia, która została dodana na mocy nowelizacji. Oto lista dni wolnych:

Data Dzień Święto
1 stycznia środa Nowy Rok
6 stycznia poniedziałek Święto Trzech Króli
20 kwietnia niedziela Pierwszy dzień Wielkiej Nocy
21 kwietnia poniedziałek Drugi dzień Wielkiej Nocy
1 maja czwartek Święto Państwowe
3 maja sobota Święto Narodowe Trzeciego Maja
25 maja niedziela Pierwszy dzień Zielonych Świątek
19 czerwca czwartek Boże Ciało
15 sierpnia piątek Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada sobota Wszystkich Świętych
11 listopada wtorek Narodowe Święto Niepodległości
24 grudnia środa Wigilia Bożego Narodzenia
25 grudnia czwartek Pierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudnia piątek Drugi dzień Bożego Narodzenia

Jak widać, mamy sporo dni wolnych, ale czy to wystarczy? Wielki Piątek wciąż pozostaje na czołowej liście tematów do dyskusji. Czas pokaże, jak potoczy się ta debata i czy w końcu dojdziemy do rozwiązania, które zadowoli większość. A jak Ty się na to zapatrujesz? Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Daj znać w komentarzach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments