Triduum Paschalne i Wielkanoc w Watykanie: Co nas czeka?
Wielkie Uroczystości z Małymi Zmianami
Wielkanoc to czas radości i refleksji, ale w tym roku, ze względu na stan zdrowia papieża Franciszka, obchody Triduum Paschalnego będą miały nieco inny przebieg. Chociaż wiele tradycji zostanie zachowanych, harmonogram uroczystości uległ zmianie.
Co w planach na Wielki Czwartek?
- Msza Krzyżma: O godz. 9:00 w Watykanie.
- Msza Wieczerzy Pańskiej: O godz. 18:00, przewodniczy kard. Mauro Gambetti.
Warto przypomnieć, że Franciszek od zawsze odprawiał tę mszę w szpitalach i więzieniach, co czyniło ją wyjątkową. W tym roku będzie to wyglądać inaczej, ale duch tej mszy pozostanie.
Wielki Piątek – Czas Refleksji
Wielki Piątek to dzień, który w Watykanie rozpocznie się o godz. 18:00 liturgią Męki Pańskiej, której przewodniczy kard. Claudio Gugerotti. Kazanie wygłosi nowy kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFMCap.
- Droga Krzyżowa: O godz. 21:15 w Koloseum z rozważaniami napisanymi przez papieża Franciszka.
Wielka Sobota i Niedziela Wielkanocna
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w Bazylice Św. Piotra o godz. 19:30, a przewodniczy jej kard. Giovanni Battista Re. Jednak najwięcej emocji wzbudzi Niedziela Wielkanocna.
- Msza Święta: Rozpoczęcie o godz. 10:30 na Placu Świętego Piotra.
- Orędzie i błogosławieństwo: Po mszy papież tradycyjnie wygłasza orędzie „Urbi et Orbi”.
Stan zdrowia papieża Franciszka
Warto również zaznaczyć, że stan zdrowia Ojca Świętego się poprawia. Jak podano w najnowszym komunikacie, Franciszek jest coraz sprawniejszy i rzadziej korzysta z tlenu. To dobra wiadomość, ale wciąż nie wiadomo, w jakim stopniu weźmie udział w zaplanowanych uroczystościach.
Co mówią media?
Włoskie i zagraniczne media spekulują, że papież może pojawić się na nabożeństwach. W Niedzielę Palmową zaskoczył wiernych swoją obecnością, więc wszystko jest możliwe!
Podsumowanie
Choć tegoroczne święta w Watykanie będą miały nieco inny charakter, to z pewnością będą pełne duchowego przesłania. Jak zawsze, będziemy mieć okazję do refleksji i modlitwy. Czekamy z niecierpliwością na to, co przyniesie nadchodzący czas.