- Anna Mościcka-Dendys ostrzegła przed zagrożeniami dla Europy.
- Relacje z Rosją zmieniły się z partnerstwa na wrogość.
- Wojna znów zagraża bezpieczeństwu Europy.
- Europa przechodzi istotne zmiany w obronności i współpracy.
- Wzywa do szybkich działań w zakresie bezpieczeństwa.
Wiceszefowa polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Anna Mościcka-Dendys, podczas konferencji think-tanku Brussels Institute for Geopolitics w Brukseli, zorganizowanej z okazji Dnia Europy oraz 75. rocznicy uchwalenia Deklaracji Schumana, ostrzegła przed nadchodzącymi zagrożeniami dla Europy. Podkreśliła, że zmiany w geopolitycznym krajobrazie kontynentu w latach 2010-2025, szczególnie w kontekście relacji z Rosją, mogą prowadzić do nowej fali konfliktów zbrojnych.
Zmiany w relacjach z Rosją
Mościcka-Dendys zwróciła uwagę na ewolucję relacji z Rosją, które w ostatnich latach przeszły drastyczną zmianę. Wspomniała, że na początku dekady 2010 relacje te były budowane na zasadach partnerstwa, co miało swoje źródło w polityce resetu zapoczątkowanej przez administrację prezydenta USA Baracka Obamy. „Próbowaliśmy zbudować relacje z Rosją, powiedziałabym, na poziomie partnerskim, co niestety Rosja bardzo szybko porzuciła” – zaznaczyła wiceszefowa MSZ.
Konflikty zbrojne w Europie
W swoim wystąpieniu Mościcka-Dendys przypomniała o aneksji Krymu oraz o konflikcie w wschodniej Ukrainie, które jej zdaniem były momentem, w którym Rosja ostatecznie zrezygnowała z dążeń do bycia partnerem w ramach zachodniej wspólnoty. „Po inwazji na pełną skalę na Ukrainę w 2022 roku staliśmy się wrogami, a nie partnerami. Myślę, że wszyscy porzucili nadzieję na prawdziwe partnerstwo z Moskwą” – dodała.
Nowe wyzwania dla Europy
Wiceszefowa MSZ podkreśliła, że jej pokolenie, urodzone w latach 70. XX wieku, wierzyło w „koniec historii” i w to, że wojny w Europie są już przeszłością. „Widzimy, że wojna znów nadchodzi do Europy. (…) Teraz jest tuż za naszymi drzwiami. Mam na myśli, że toczy się na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej” – powiedziała, wskazując na aktualność zagrożeń dla bezpieczeństwa kontynentu.
Przemiany w Europie
Mościcka-Dendys zauważyła, że mimo trudnej sytuacji, Europa przechodzi istotne zmiany. Przykładem tego jest podpisany traktat między Polską a Francją oraz wizyta nowego kanclerza Niemiec, Friedricha Merza, w Paryżu i Warszawie. „Europa chce być i będzie niezbędnym aktorem na arenie międzynarodowej” – podkreśliła, dodając, że kluczowe jest poważne podejście do wydatków na obronność oraz współpracy w zakresie bezpieczeństwa.
Wnioski na przyszłość
Wiceszefowa polskiego MSZ zakończyła swoje wystąpienie wezwaniem do szybkich działań w zakresie bezpieczeństwa. „Jeśli chcemy to zrobić, musimy poważniej podchodzić do naszych wydatków na obronność, poważniej podchodzić również do europejskiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i jest to zdecydowanie coś, co warto szybko zrobić” – podsumowała. Jej słowa stanowią ważny głos w debacie na temat przyszłości bezpieczeństwa w Europie, w obliczu rosnących napięć geopolitycznych.