WHO komentuje zabójstwo lekarza w Krakowie

W Krakowie doszło do tragicznego wydarzenia, w którym zginął ortopeda Tomasz Solecki, co wywołało szok w środowisku medycznym. Dr Nino Berdzuli, dyrektorka Biura Krajowego WHO w Polsce, podkreśliła, że przemoc wobec pracowników ochrony zdrowia to kryzys zdrowia publicznego.

  • W Krakowie zginął ortopeda Tomasz Solecki, co wywołało szok w środowisku medycznym.
  • Dr Nino Berdzuli z WHO podkreśliła, że przemoc wobec pracowników ochrony zdrowia to globalny kryzys zdrowia publicznego.
  • Ataki na pracowników ochrony zdrowia, w tym przemoc fizyczna, są zjawiskiem globalnym, nawet w krajach z silnymi systemami opieki zdrowotnej.
  • Dr Berdzuli zaapelowała o działania w celu ochrony pracowników ochrony zdrowia oraz wprowadzenie polityki zerowej tolerancji dla przemocy.
  • W odpowiedzi na śmierć doktora Soleckiego, medycy w Polsce zorganizowali milczący protest przed Uniwersyteckim Szpitalem w Krakowie.

Przemoc wobec lekarzy

Dr Nino Berdzuli wskazała, że morderstwo doktora Soleckiego uwypukla narastający problem przemocy wobec pracowników ochrony zdrowia na całym świecie. „Jako lekarz mówię to z własnego doświadczenia, ponieważ sama doświadczyłam agresywnych zachowań” – dodała przedstawicielka WHO.

Globalny problem

Według dr Berdzuli, ataki na pracowników ochrony zdrowia, w tym przemoc fizyczna oraz nękanie, są obecnie zjawiskiem globalnym, nawet w krajach z silnymi systemami opieki zdrowotnej. „Nie są to odosobnione przypadki. Są one częścią szerszego ataku na naukę, zdrowie publiczne i prawo do wysokiej jakości opieki” – oceniła.

Apel o działania

Dr Berdzuli zaapelowała o nieakceptowanie przemocy oraz o podjęcie działań w celu ochrony pracowników ochrony zdrowia. „Od włączenia profilaktyki do szkoleń po wprowadzenie polityki zerowej tolerancji, to zbiorowa odpowiedzialność za ochronę ludzi, którzy się o nas troszczą” – podkreśliła.

Protest w Krakowie

W odpowiedzi na tragiczną śmierć doktora Soleckiego, medycy w całej Polsce uczcili jego pamięć. Przed Uniwersyteckim Szpitalem w Krakowie odbył się milczący protest, w którym uczestniczyły setki pracowników. „Zachęcamy każdego medyka do wyjścia przed miejsce pracy, aby zapalić znicz lub odbyć minutę ciszy” – zaapelowały samorządy i związki zawodowe zawodów medycznych.

Szczegóły zdarzenia

Do tragicznego incydentu doszło w ubiegły wtorek, kiedy to 35-letni mężczyzna wtargnął do gabinetu doktora Soleckiego i zaatakował go nożem. Lekarz zmarł mimo wysiłków personelu medycznego. Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Marcin Jędrychowski, poinformował, że napastnik był pacjentem niezadowolonym z leczenia. Prokuratura postawiła mu zarzuty zabójstwa oraz usiłowania naruszenia czynności narządów ciała pielęgniarki. Sąd aresztował go na trzy miesiące.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments