Węgry zakazują importu mięsa z Polski

W piątek 9 maja 2025 roku na Węgrzech wszedł w życie zakaz importu bydła, trzody chlewnej oraz mięsa wołowego i wieprzowego z Polski. Decyzja ta, wprowadzona przez premiera Viktora Orbana, jest odpowiedzią na wcześniejsze ograniczenia nałożone przez Polskę i inne kraje w związku z epidemią pryszczycy, która dotknęła Węgry.

  • Zakaz importu bydła i mięsa z Polski wszedł w życie 9 maja 2025 roku.
  • Decyzja premiera Orbana jest odpowiedzią na ograniczenia wprowadzane przez Polskę.
  • Zakaz obejmuje również produkty z Chorwacji, Czech, Słowenii i Rumunii.
  • Epidemia pryszczycy na Węgrzech rozpoczęła się w kwietniu 2025 roku.
  • Pryszczyca atakuje zwierzęta hodowlane, nie zagraża ludziom.

Zakaz importu z Polski

Rozporządzenie wprowadzające embargo obejmuje nie tylko mięso, ale także paszę dla zwierząt gospodarskich. W dokumencie zaznaczono, że zakaz dotyczy również produktów pochodzących z Chorwacji, Czech, Słowenii i Rumunii. Premier Orban określił działania tych państw jako „bezprawne ograniczenia handlowe”, które mają na celu „sztuczne zakłócanie handlu międzynarodowego”. Zakaz importu z Polski będzie obowiązywał do końca sierpnia 2025 roku.

Odpowiedź na epidemię pryszczycy

Epidemia pryszczycy na Węgrzech wybuchła na początku kwietnia 2025 roku, co stanowi pierwsze przypadki tej choroby w kraju od 1973 roku. Władze wprowadziły szereg działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzenieniu się wirusa, w tym zakaz przywozu zwierząt do regionów, w których wykryto ogniska choroby. Policja została zaangażowana w kontrolę gospodarstw, a działania były koordynowane z władzami Słowacji, gdzie również stwierdzono przypadki pryszczycy.

Charakterystyka pryszczycy

Pryszczyca jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową, która atakuje nie tylko zwierzęta hodowlane, ale także dzikie. Choć nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jej wpływ na przemysł hodowlany może być znaczny. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Polsce zapewniło, że „w Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP”.

Reakcje na embargo

Wprowadzenie embarga przez Węgrzy spotkało się z różnorodnymi reakcjami w Polsce. Eksperci wskazują, że ograniczenia te mogą wpłynąć na handel i gospodarki obu krajów. W obliczu rosnących napięć handlowych, niektórzy analitycy sugerują, że sytuacja może wymagać mediacji ze strony instytucji europejskich, aby uniknąć dalszej eskalacji konfliktu.

Przyszłość handlu międzynarodowego

W kontekście rosnących napięć handlowych w Europie, eksperci podkreślają znaczenie współpracy między krajami członkowskimi. Wprowadzenie embarga przez Węgry może być sygnałem dla innych państw o konieczności przemyślenia swoich strategii handlowych w obliczu zagrożeń epidemiologicznych. Wspólne działania mogą pomóc w zabezpieczeniu interesów zarówno producentów, jak i konsumentów w regionie.

Źródło: tvn24.pl

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments